4K Teknolojisi Nedir?

4K' nın bize sağladığı şeyler neler? , 4K TV almak mantıklımı? , Peki, neden 4K?

4K Teknolojisi nedir ve ne anlama geliyor? 4K TV özelliği nedir ve televizyonun 4K olup olmadığı nasıl anlaşılır? Hangi tip TV almak mantıklıdır? 4K’ nın bize sağladığı şeyler neler? , 4K TV almak mantıklımı?
Peki, neden 4K gibi sorularınızın yanıtlarını bu makalede bulabilirsiniz. Gün geçmiyor ki teknolojik alanda yeni gelişmeler olmasın. Ekran görüntü kaliteleri de bu teknolojik gelişmeler arasında kendini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor. Ekran görüntü teknolojileri dendiğinde karşımıza en çıkan şeylerden biride 4K görüntü teknolojisi.

4K Nedir?

En basit şekilde anlatmak gerekirse 4K bir çözünürlük terimidir. Genellikle ekran yani görüntü aktarılması sağlanan cihazlar ve kamera gibi görüntü kaydı yapan cihazlarda karşımıza çıkıyor. Aslında gündelik hayatımızda da video paylaşım sitelerinde genelde sıkça karşımıza çıkan ve birçok kişinin aşina olduğu 640×480 (480p) ile başlayıp 1280×720 (720p), 1920×1080 (1080p), 3840×2160. Diye devam eden çözünürlük terimleridir. 3840×2160 ise sözünü ettiğimiz 4K çözünürlüktür.

“K” terimini biraz açmak gerekirse;

“K” harfi 1000 sayısını ifade eder. Sosyal medyalarda gördüğümüz abone, takip, beğeni sayıları gibi sayıların ifade ederken 5.000 ya da 10.000 yerine 5K, 10K şeklinde ifade edilir.

Neden 4K?

Yukarıda 3840×2160 çözünürlüğün 4K olarak ifade edildiğini söylemiştik. Normalde çözünürlük ifade edilirken ikincil sayı dikey çizgileri ifade eder. Yani 640×480 çözünürlükte 480 dikey çizgileri ifade eder o yüzden kısaca 480p şeklinde ifade edilir. Ancak 4K çözünürlükte birincil sayı dikey çizgileri ifade eder. Tamda bu sebepten dolayı 2160p değil de birincil sayı 4.000 sayısına yakın olduğu için 4K şeklinde ifade edilir.

4K TV Almak Mantıklı Mı?

Örneğin, 4K çözünürlük diğer HD veya Full HD televizyonlardaki ekranlara kıyasla çok daha fazla detay sunar. Bunun sebebi ise 4k ekranların barındırdığı pixel sayısının daha fazla olmasından kaynaklıdır. Örneğin 144p çözünürlükte bir film izlerken videodaki görüntünün kare kare ve bulanık hatta anlaşılmaz olduğunu görürüz hele ki ekran boyutumuz büyük ise izlediğimiz videonun anlaşılması neredeyse imkansız olabilir. Ancak 4K çözünürlükte çok daha detaylı ve anlaşılır bir görüntü elde edilir. Tabi 4K çözünürlükten tam performans alabilmek için ekran boyutunun uygun olması gerekir. Aksi taktirde 720p veya 1080p ile 4K arasındaki farkı anlayamamamız olası bir durum haline gelebilir. Bu yüzden oldukça büyük bir ekran en performanslı sonuçları elde edeceğimiz durum halini alır.

Sonuç Olarak

Uzun lafın kısası, 55 inc  veya daha büyük bir ekranınız yoksa 4K çözünürlük  teknolojisi tam verimli olarak sonuç veremeyecek. Çünkü böyle bir durumda 4K kullanıcılara 1080p’ den daha farklı bir deneyim sunamaz. Neredeyse hiç 4K içeriğin olmaması gibi bir sonuç ortaya çıkar. Büyük sinema salonlarına sahip sinemalarda ve açık hava tiyatrolarında 4K, özellikle perdeye yakın izleyiciler için oldukça kaliteli bir deneyim sunar. Piksel yırtılmaları ve piksel boşluklarının olmadığı bir göründü deneyimi sunar. Yani özetlemek gerekirse, ekran panelimiz yeterinde büyük değilse ev kullanımı için pek uygun olmayan bir teknoloji olabilir.

4K TV almak isteyenler için hem teknik bilgileri hem de yorumlarımızı verdiğimiz bu yazı dışında yine ayrıca teknoloji kategorisinde yer alan İnternet Protokolleri Nelerdir başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Kaynak: Wikipedia

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku