Apron Memuru Nedir? Apron Memurları Ne İş Yaparlar?

Apron memuru nedir? Apron memuru nasıl olunur? Apron memurları ne iş yapar? Apron memuru olmak isteyenler için 2021 güncel ve detaylı bilgileri yazdık

Havayolu taşımacılığı son zamanlarda popüler meslek gruplarından biri olmayı başarmıştır. Uçakla gerçekleştirilen seyahatlerin daha güvenli olabilmesi için hava yolu taşımacılığına ihtiyaç bulunuyor.

Hava yolu taşımacılığının gözde mesleklerinden olan Apron memuru hakkında bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Havayolu sektörünün sürekli olarak büyümesi bu alanda çalışan kişi sayısının da artmasına neden olmuştur. Apron memurları da havayolu sektörü içerisinde görev alır.

Apron memurluğu Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde bulunur. Apron memuru olmak isteyen kişilerin belirli şartları karşılaması gerekir.

Apron Memuru Nedir?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi havayolu taşımacılığında başrol oynar. Apron memurlarının görevi hava trafik kontrolünün doğru şekilde sağlanmasına yardımcı olmaktır. Ayrıca iniş pistlerinde Park alanlarının doğru şekilde belirlenmesi de Apron memurlarının görevleri arasındadır.

Apron Memuru Ne İş Yapar?

Apron memurları sivil havacılık sektöründe görev alan ve düzeni sağlayan en önemli personellerdir. Apron memurunun görevleri;

  • Uçak park alanları belirlemek ve düzenlemek,
  • Uçağın bilgilerini not almak,
  • Tüm alanın temizliğini kontrol etmek,
  • Uçağın iniş takibini gerçekleştirmek,
  • Uçağın güvenli bir şekilde pist alanına giriş yapmasına yardımcı olmak,
  • Havalimanı içerisinde bulunan tabelaları kontrol etmek.

Apron memurları havayolu taşımacılığında önemli bir rol oynamaktadır.

Apron Memuru Nasıl Olunur?

Apron memuru olmak için özel bir üniversite mezuniyeti aranmıyor. B sınıfı sürücü belgesine sahip olan kişiler apron memurluğu başvurusu gerçekleştirebilir. Apron memuru olmak için KPSS sınavına da girmeniz gerekir. Apron memurluğu ilanları devlet hava meydanları işletmesi tarafından yapılır.

Lisans Mezunu Apron Memuru Olabilir Mi?

Lisans mezunu kişiler Apron memuru olabilir. Apron memurluğu başvurusu için lisans mezunları, paylaşılan belirli pozisyona başvuru gerçekleştirebilir. Başvuru yapılacak pozisyonlar DHMİ resmi internet sitesinde yer almaktadır.

Kadın Apron Memuru Olur Mu?

Hava meydanları İşletmesi, kadın apron memuru alımlarına da başladı. Kadın apron memuru olmak için yayınlanan ilanlara da uygun olmanız gerekir. Apron memuru maaşları da 2021 yılında ortalama 5.00 TL ile 8.500 TL arasında değişmektedir.

Apron Memuru Hangi Bölüm Mezunu Olmalıdır?

Apron memuru olmak için herhangi bir mezuniyet şartı aranmaz. En düşük önlisans mezunu olmanız gerekir. Apron memurluğu ile KPSS şartı bulunur.

Apron memuru nedir ve nasıl olunur? Maaşları nasıldır? Detaylı bilgiler verdiğimiz konumuz dışında Kabin Memuru Nasıl Olunur? Kabin Memuru Maaşları konumuz da ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku