Askere Gidecek Olanların Yapması Gerekenler

Askerlik sürecindeki erkeklerin neler yapması gerektiği ile ilgili bilgileri ve tavsiyeleri içerir.

Askere gidecek olanların yapması gerekenler nelerdir? Askere gitme sürecinde 2021 için neler yapılmalı? Gitmeden önce yanınıza almanız gerekenler nelerdir?

Öncelike 2021 yılında teslim olacaklar için bu süreçte neler yapılması gerektiğiyle ilgili olarak bu yazıyı sizler için oluşturduk. İşte detaylar…

Askerlik Başvuru Nasıl Yapılır?

Okuduğunuz fakülteden mezun oldunuz ve diplomanızı elinize aldınız. Artık elinizde askerlik şubesine başvurmanız için iki aya yakın bir süreniz var. Askerlik şubesine gittiğinizde önce ne istediğinizi bilin. Eğer askerliğinizi tecil etmek istiyorsanız askeriye size iki buçuk yıla yakın tecil şansı tanıyor. Ama ben askerliğe gideyim de vatani görevimi erkenden yapayım diyenler için yazıya devam edeceğim. İlçenizdeki şubenizin adresini buldunuz ve oraya gittiniz. Benim gittiğim şubede sadece kimlikle işimi hallettim ama siz yine de tedbirli olup yanınıza diplomanın ve nüfuz cüzdanının fotokopisi ile iki vesikalık resim alın. Gittiğinizde önce iki adet forum doldurup sıranızı beklemeniz gerek. Sonra vezneye gidip ne istediğinizi söylemeniz gerek. Ben Ağustos’ta gidip Kasım celbi için başvuracağımı söyledim. Önce orda sizin belgeleri hazırlayacaklar ve size verip bürodaki teğmene imzalatmanızı söyleyecekler. Sonra sizi aile hekimliğine gönderecekler. Aile hekimliğine gittiğinizde boy ve kilo ölçümü yapılacak. Sonra tansiyonu ölçüp basit bir göz muayenesi olacaksınız. Size askerlik şubeden verilen kağıtları aile hekiminize doldurduktan sonra tekrar şubeye gideceksiniz. Son kez kağıtlarınız işlendikten sonra yeniden teğmene imza attırdık sonra size iki kağıt verecekler. Bu kağıtları aldıktan sonra e-devletten ortalama iki ay kadar sonra yerinize ve ne zaman gideceğinize bakacaksınız. Burada da A ve B gruplarına ayrılacaksınız. A grubu Kasım başında B grubu ise Aralık’ta gidecek.

Askere Ne Götürmeliyim?

Askerde çalmak yoktur. Yer değiştirme vardır. İyi olan şeyle kötü yer değiştirir. Bu olaya dikkat etmeniz gerek. Askerlikte fazla mal göze batar. Bu yüzden giderken minimum malzeme ile gidilmesi daha iyidir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki acemilik süresince çarşı izni yani dışarıya çıkma imkanınız yok. Ona göre hesaplayıp yanınıza bir çantalık eşya alıp gidebilirseniz. Askere gittiğiniz vakit zaten size içlikten tutun, diş macununa kadar verecekler. Elbette yetmeyecektir. Eğer 10 tane İç çamaşırı alırsanız ki bunların 3 tanesini kullansanız 7 tane kalır. Neden bu kadar çok derseniz kışın gidecekler sıcak su bulma sorunu yaşayacaklar ve her yerde yığınla sıra olacak bunlarla uğraşmamak için fazlaca iç çamaşıra götürmek daha mantıklı olur. Bunlardan 1 tanesini dolabınızda tutup, geri kalanını kilitli bavulunuzda tutmanız gerek, çalınmaması için. Bunun dışında tıraş köpüğü, diş fırçası ( 2 tane askeriye verecek), diş macunu ( 2 tane askeriye verecek), el-banyo havlusu, çorap ( ne kadar çok o kadar iyi), içlik ( hem soğuk havalar için iyidir hem de gece içlikle yatılabilir, zaten size eşofman verilecek ) ve bunlara ek kışın gidecekseniz dudak koruyucu ve krem almayı ihmal etmeyin (erkek adam krem sürmez demeyin soğuk havada cildiniz kuru yaprak kadar narin olur ve devamlı kanayıp rahatsız eder). Bu ihtiyaçlarınız dışında başka bir ihtiyacınız olursa kantinde satılır, olmadı duruma göre ailenizden size kargo ile göndermesini isteyebilirsiniz. Özetle önemli olan dolabınızda iç çamaşırınızın ve çorabınızın çok olması. Tıraş bıçağınız değerli ise, kamuflajın cebine saklayabilirsiniz. Botlarınızı ranza altına şifreli kilitle kilitleyip koymak, kamuflajı da askı ile ranzaya asmak hayat kurtaran püf noktalardır. Askeriyelikte fazla olan her şey dikkat çeker. Bu sebepten önemli eşyalarınızı kilitli olan bavulunuzda saklamak daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Sonuç Olarak

Askerlik zor iştir. İştir diyorum çünkü gittiğinizde genel olarak yapacağınız şeyler askeriyenin ayak işleri olacaktır. Ve ya meslek sahibi iseniz mesleğiniz ile ilgili bir alanda kullanacaklar sizi. Özet olarak kısa veya uzun dönem acemilik ve alışma dönemi herkes için zor olacak. Her yerin yazısız kuralı farklı olacak ve ona göre yapılabilecekler de farklı olacak. Ne kadar az o kadar iyi. Bu motto hem yanınıza alacağını eşya için hem de askeriyede geçireceğiniz süre için geçerli.  Ne kadar kısa sürerse o kadar işinize yarar. Hayattan altı ay ayrı kalmak bir yıl ayrı kalmaktan daha iyidir elbette. Hem bu arada askerlik döneminde sigorta primi yatmaz. Askerlikten döndükten sonra isterseniz bu dönemi parasını verip ödeyebilirsiniz sigortaya. Son zamanda yapılan bir çalışma ile İŞKUR askerden dönen kişilere beliril bir süre için işsizlik maaşı ödemesi yapmayı planlıyor. Askerlikten dönünce İŞKUR’a bir uğramayı ihmal etmeyin. Allah hepinize kazasız ve belasız askerlik yapmayı nasip etsin arkadaşlar.

Askere gidecek olan kişilerin neler yapması gerektiğini, askere gidecek olanların yanlarına neler alması gerektiğini ve askere gidecek kişilerin dikkat etmesi gerekenleri bu yazımızda detaylı olarak yazdık.

Bu arada her zaman için MSB sitesini incelemenizde yarar var.

Göreve yeni başlayan polis maaşları yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku