Askerlik İçin İşten Ayrılana İşsizlik Maaşı Şartları

İşçinin işsizlik maaşı alabilmesi için işten çıkmadan önceki 120 gün içinde kesintisiz sigorta priminin yatırılmış olması gerekir. Ayrıca son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin olması gerekmektedir. Prim şartlarının dışında işçinin kusuru olmaksızın işten çıkarılması ya da halı bir sebeple işten ayrılmış olması gerekir. İşçi tüm şartları sağlıyorsa işsizlik maaşı alabilir.

Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İşsizlik Maaşı Alır mı?

İş kanunun 24. maddesinde işçinin haklı fesih nedenleri belirtilmiş olup, askerlik nedeniyle ayrılma bunlar arasında sayılmamıştır. Fakat İŞKUR’un yayınladığı tebliğde muvazzaf askerlik nedeniyle işten ayrılanların işsizlik maaşı alabilecekleri belirtilmiştir. Askerlik nedeniyle işten ayrılanlar işsizlik maaşlarını askerlik yaptıkları süre boyunca alamazlar. Terhis olduktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurarak bu haklarından yararlanabilirler. Ayrıca işçinin işten çıkış işlemleri yapılırken sisteme kodlar girilmektedir. Burada Askerlik nedeniyle ayrılma kodunun girildiğinden emin olunmalıdır. Aksi halde İŞKUR tarafından sıkıntı çıkarılır ve işsizlik maaşı alma süreciniz uzar.

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi terhis tarihinden itibaren 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvurmalıdır. 30 gün içinde başvurmaması halinde her geçen gün alacağı maaştan kesilmektedir.  Ayrıca başvuru yapılırken terhis belgesinin de teslim edilmesi gerekmektedir. E-devlet üzerinde de işsizlik maaşı başvurusu yapılabilmesine rağmen sizden ayriyeten terhis belgesi istenebilir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Süreyle Alınabilir?

İşsizlik maaşı süresi ödenen prime bağlı olarak en fazla 10 ay olabilmektedir. Ayrıca işsizlik maaşı alabilmeniz için işten ayrılma tarihi ile askere gitme tarihi arasında en fazla 3 ay olabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

Asgari ücrete yapılan zamla birlikte en düşük işsizlik maaşı 805,44 TL en yüksek işsizlik maaşı ise 1610,88 TL olarak açıklanmıştır.

İşsizlik Maaşları Ne Zaman Ödenir?

İşsizlik maaşı her ayın 5’inde ödenmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı hesaplanırken son 4 yılın aylık prime esas kazançları dikkate alınmaktadır. Hesaplanan ödenek aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku