Askerlik Tecil Ettirme Nasıl Yapılır?

Askerlik çağı gelenler, Askerlik tecil ettirme nasıl yapılır? E-devletten askerlik tecil ettirme başvurusu gibi konular da problem yaşayabilmekteler, bu yazımızda bunu detaylandıracağız. Başta üniversite olmak üzere, çeşitli nedenlerden dolayı belirli bir süre askerliği tecil ettirmek isteyebilir. Askerlik tecil süreleri ve şartları, kişilerin statüsüne göre değişiklik göstermektedir.

Gereken yaşa(21) gelen her erkek, vatani görevini yerine getirmek zorundadır. Ancak, devletimiz bazı durumlarda, belirli şartlardan dolayı zamanı geldiğinde askere gidemeyecek olanlara, tecil hakkı tanımaktadır. Günümüzde üniversite mezunları için askerlik süresi 6 ay, herhangi bir yükseköğrenim eğitimi almamış olanlar içinse bir yıldır. Özel ve önemli bir sebebi yoksa, vakti gelen erkekler, askerlik şubesinden gerekli işlemleri hallettikten sonra askerlik görevini yerine getirirler. Fakat özel bir surumu olanlar, yasada belirlenen şartlar dahilinde bir süre askerliklerini erteleyebilirler.

Askerlik Tecil Şartları Nelerdir?

Lise ya da üniversite öğrenimi için öğrenciler, askerliklerini 29 yaşına kadar erteleme hakkına sahiptir.

Gerek yurt içinde, gerekse yurtdışında yüksek lisans şeklinde eğitimine devam edenler, 33 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Yine yurtiçi ve yurtdışında çeşitli bilim dalları üzerine çalışanlar, dünya standartlarında bir yeniliğe imza atarlarsa ve bu yenilikteki payları çalıştıkları kurum tarafından resmiyete dökülürse, o kişiler 36 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Lisanslı şekilde sporculukla uğraşanlar, 33 yaşına kadar askerliklerini erteleyebilirler.

Yurtdışında bir ülkede çalışma veya oturma izni bulunanlara, yaşadıkları ülkenin Türk Konsolosluğuna gerekli evraklarla birlikte başvurmak kaydıyla 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirme hakkı tanınmıştır.

Belirli bir dönem tedavi gördükten sonra iyileşebilecek bir hastalığı bulunanlar, askerliklerini tecil ettirebilirler. Ancak bunun için, Yoklama Heyeti Doktorlarının muayenesi gereklidir.

Askerliğini erteleme hakkı bulunanlardan bir diğeri de fazla kilolu olanlardır. Obezite derecesinde kilolu olanlar, bir yıl askerliğini erteleyebilirler.

Abi kardeş statüsündeki kişilerden birinin asker olması durumunda, diğeri onun askerliği bitene kadar askerliğini tecil ettirebilir.

Askerliği Tecil Ettirme Süreleri

Askerlik tecil süreleri, asker olma zamanı gelenlerin merak edip araştırdığı konulardandır. En çok da, öğrencilerin askerlik tecil süresi ne kadardır? diye birçok araştırma yapılmaktadır. Lise veya üniversite eğitimi görenler, askerliklerini 3 yıl erteleyebilirler. Üniversite öğrenimi bittikten sonra, 2 yıl  askerliklerini erteleme hakları vardır. Yüksek lisans, doktora ya da staj gibi özel durumları varsa, bir yıl daha askerliklerini tecil ettirebilirler. Ancak, öğrenim dolayısıyla, en fazla 35 yaşına kadar askerlik tecil ettirilebilir.

 Askerlik Tecil İşlemleri Nelerdir?

Askerliğini özel sebeplerden dolayı ertelemek isteyenlerin, yerine getirmesi gereken bazı şartlar vardır. Merak edenler için, askerlik tecil ettirme işlemleri nelerdir? anlatalım.

Öncelikle, askerlik erteleme işlemleriyle ilgilenen kurum, askerlik şubeleridir. Günümüzde teknolojinin bir sonucu olarak her işin internetten kolayca halledebiliyor olması, askerlik tecil işlemlerini kapsamamaktadır. Yani tecil için, askerlik şubelerine bizzat başvurmak gerekmektedir. Askere alınma dönemlerinde şubelerde yoğunluk yaşandığı için, kişiler istedikleri şubelerden askerlik işlemlerini yaptırabilirler.

Askerlik şubesine giderek askerliğini ertelemek istediğini belirtmek isteyenlerin, gereken işlemlerin halledilebilmesi için bazı evrakları tamamlaması gerekmektedir. Diploma aslı ve fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, 6 adet vesikalık fotoğraf, ehliyet fotokopisinden oluşan belgeler tamamlandıktan sonra, kişi şubeden kendine verilen formları eksiksiz olarak doldurur ve görevlilere teslim eder. Ardından kişiden askerlik görevini yapmaya elverişli olduğuna dair sağlık raporu istenir. Bu aşamada tamamlandıktan sonra, kişi sebebini belirterek askerliğini erteletebilir.

Lise öğrenimini bitirdikten sonra, üniversite kaydı yapılanların askerlik tecil işlemleri, otomatik olarak yapılmakta, kişinin herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek kalmamaktadır. Ancak, yüksek lisans, doktora ve staj gibi durumlarda, gereken evraklarla birlikte kişinin herhangi askerlik şubesine başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
1 yorum
  1. Tevfik diyor

    Yeğenimin bayağı işine yarayacak diye tahmin ediyorum askerlik tecil ettirme işi, kendisi hem boks yapıyor hem de milli olabilme durumu var bakalım neler olacak kendisine linki paylaşırım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku