AYT Sınavda En Çok Çıkan Konular Hangileridir?

AYT Sınavda En Çok Çıkan Konular Hangileridir. YGS-LYS sistemi ile yerine gelen YKS sistemi beraberinde birçok soru da getirdi. Öncelikle hangi aşamanın karşılığının ne olduğunu tam olarak anlamak gerekir. Burada eskiden YGS olarak anılan üniversite sınavının adı TYT yani Temel Yeterlilik Testi olarak değişti. Fakat bu değişiklik yalnızca isimle sınırlı bir değişiklik değil. İçerik yani müfredat çok fazla değişmese de soru sayıları ve sürelerindeki değişim akıllara soru işaretleri getirmeye başladı.

TYT’de Kaç Soru Var?

Çünkü şimdiye kadar alışılan 160 soruluk sistem yerine fen-sosyal alanlarındaki azaltmalar ile 120 soruluk bir sınav sistemi geldi. Bu da acaba hangi konulardan sormayacaklar sorusunun sorulma sebebi oluyor. Eskiden dahi konu sayısının fazla olması sebebi ile bazı konuların sınavda sorulamaması gibi bir sorun mevcutken şimdi ne gibi bir durumla karşılaşacağımız merak konusu. Genel olarak TYT testinde soruların genelinin kolay sorulardan oluşacağı belirtiliyor. Ayrıca sınavlar arasında sadece 1 gün ara olacağından bir öğrenci, barajı geçip geçemediğini ikinci oturum sırasında bilmeyecek. Fakat şunu söylemekte fayda var.

En Önemli Ders Hangisi?

Hangi konudan daha çok soru geleceği bilinmemesine karşın her Matematik ve Türkçe testinin büyük önem taşıdığı biliniyor. Bu testler diğer testlere oranla 2 kat soru barındırmasının yanı sıra eğer bir öğrenci bu testlerden 0,5 ham puan altında sonuç yaparsa hiçbir şekilde sonucu hesaplanmayacak. Yani diğer derslerde çok iyi de olsanız eğer matematik ve Türkçe testlerine hiç bakmadı iseniz 0 çekmiş sayılıyorsunuz. İkinci oturum olan AYT ise eski sistemdeki LYS sınavlarının karşılığıdır. Yine bu sınavda da en büyük merak konulardan yanadır. Çünkü örneğin eskiden 90 soru sorulan fen testi artık toplamda 40 soruya kadar indirilmiştir. Fizik gibi içerisinde 40 tan fazla konu barındıran dersler olduğunu düşünürsek hangi konuların sorulacağı gerçekten muamma. ÖSYM den AYT testinin zorluk seviyesi ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi ama TYT nin kolay olacağı söylendiğinden elemenin bu alanda yapılacağı tahmin ediliyor. Yeni sistemin getirdiği yeniliklerden biri ise ilk seneki TYT puanını mezun senesinde de kullanabilme ayrıcalığı. İlk sene aldığın puan ikinci senenin ortalamalarından çıkartılan zorluk katsayısı ile çarpılarak ikinci sene de kullanılabilecek.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku