Bebekler Nerede Uyumalı? Yenidoğan Bebeklerde Uyku

Birçok ebeveyn, bebekler nerede uyumalı? Sorununun cevabını oldukça merak etmektedirler. Bebeğinizin doğru yerde uyuması, sağlığı ve güvenliği açısından son derece önemlidir. Bu bakımdan bebeğinizi uyutacağınız yeri özenle seçmeniz gerekir. Uyku düzeninin oluşması için bebeğinizi doğru yerde uyutmalısınız. Özellikle de bazı ebeveynler, bebekleri ile aynı yatakta uyurlar. Ancak bu durum son derece yanlıştır. Bebeklerin nerede uyutulması gerektiğini tüm ebeveynlerin bilmesi gerekmektedir.

İlk Doğduğu Andan İtibaren Bebeğinizi Yatağında Uyutun

Anne adayları, doğum yapıp eve geldiklerinde bebeklerini genel olarak yanlarında uyuturlar. Ancak bu durum uzmanlar tarafından pek fazla önerilmez. Çünkü yeni doğan bir bebeğin beşiğinde ya da kendi yatağında uyutulması gerekir. Bebekler yeni doğduklarında sık sık anne kontrolü altında olurlar. Ya da anne adayı sık aralıklarla bebeğini emzirmek zorundadır.

Bu tür durumlara karşı bir süreliğine bebeğinizi yanınızda yatırabilirsiniz. Ancak bu sürenin uzun olmaması gerekir. Aksi halde bebeğiniz sizinle yatmaya alışır ve daha sonrasında kendi yatağına adapte olamaz. Böyle bir problem yaratmamak için bebeğinizi ilk doğduğu andan itibaren kendi yatağında uyutmaya özen gösterin.

İlk 6 Ay Odanızda Yatırın

İlk 6 ay bebeklerinizin sağlığı açısından da dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Anne adayı ilk 6 ay boyunca bebeğine yoğun ilgi göstermektedir. Bu durum sonucunda bebeğinizi ilk aylarda kendi odanızda yatırabilirsiniz.

Ancak bu aylarda da bebeğinizi beşiğinde uyutmaya çalışın. Bebeğin beşiğe alışması için yattığı çarşafın sizin kokunuzu taşımasını sağlayın. Böylece bebek, beşiğe oldukça kolay bir şekilde adapte olacaktır. 6 aylık süreci bu şekilde tamamladığınızda bebeğinizi artık kendi odasında yatırmaya başlayın.

Bebeğinizle aynı odada kalmak, hem size hem de bebeğinize bağımlılık yapabilir. Daha sonra bebeğinizden ayrılmak sizin için de son derece zor bir durum olabilir. Bu bakımdan bebeğinizin kendi odasında uyumasını sağlamanız gerekir. Ancak bunu doğru zamanda yapmanız da önemlidir. İlk 6 ay bebeğinizi odanızda uyutun ancak sizin yatağınızda uyumasın.

Bebekler Nerede Uyumalı?
Bebekler Nerede Uyumalı?

Bebeğinizle Birlikte Uyumayın

Bebeğinizle uyumanın güzel tarafları mutlaka vardır. Bu durum en başta bebeğinizi oldukça fazla mutlu eder. Ancak bebeğinizle uyumanın tehlikeli sonuçları da bulunmaktadır.

Bebeğinizle birlikle uyumanın olumsuz yönleri şunlardır:

  • Bebeğin ölüm riski bulunur.
  • Ebeveynler rahat bir şekilde uyuyamaz.
  • Ebeveynlerin birbirine zaman ayırmasına engel olur.
  • Babalar genellikle rahat yatmak için farklı bir yere yatar. Bu durumda ilişkileri bozabilir.

Böyle sorunlarla karşı karşıya kalmamak için bebeğinizi mutlaka beşiğinde uyutmanız ve sizden ayrı yatmasını sağlamanız gerekir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku