Bebeklerde Göz Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebeklerde göz temizliği nasıl yapılır? Yenidoğan bebeklerde olan göz çapaklanması gibi sorunlar için neler yapılmalıdır? Böz bakımında nelere dikkat edilmeli

Bebeklerin gözleri hem çok hassas hem de çok narindir. Bu yüzden bebeklerin gözlerine gereken bakım yapılmalı,sürekli temiz kalması sağlanmalıdır. Özellikle yenidoğan bebeklerde bu durum daha da önemlidir. Çünkü yenidoğan bir bebek dışardan gelebilecek tehlikelere karşı daha savunmasızdır.

Bebeğimin Gözlerini Temizliği İçin Neler Yapabilirim?

Bebeğinizin gözleri kapalı durumdayken,ılık su ve biraz pamuk ile gözün dış köşesinden iç tarafına doğru silmelisiniz. Burada dikkat edeceğinizen önemli husus her göz için mutlaka farklı pamuk kullanmanızdır. Yine bebeğin göz temizliği öncesi bulunduğunuz ortamın, en önemlisi de ellerinizin hijyenini sağladığınızdan emin olmalısınız.

Bebeğinizin göz temizliği için günde bir kez yukarıda bahsettiğimiz bakımı yapmanız gerekmektedir. Günün belli bir saatini belirlemelisiniz. Böylece çocuğunuzun göz bakımını düzenli ve planlı bir şekilde yapmış olursunuz.

Bebekler göz yaşı kanalları tıkalı halde dünyaya gelebilirler. Bu durum bebeğin göz yaşlarının yanak kısmından aşağıya doğru akmasına sebep olur.Bu halde bebeğin durumu bir doktor tarafından mutlaka gözden geçirilmelidir. Çünkü bu bölgede bir enfeksiyon oluşabilir ve beraberinde gözün tedavi edilmesi gerekebilir. Yine tedaviye gerek kalmadığı durumda gözyaşı kanalı , bebek 1 yaşına gelene kadar kendiliğinden açılacaktır.

Bebeğinizin göz hijyenini sürekli kılmak adına periyodik olarak doktora götürmeniz tavsiye edilir. Bu muayeneler ile bebeğinizin görme yeteneği sınanır. Böylece olası aksi durumlar önlenmiş ya da daha kötü sonuçlanabilecek durumlarun önüne geçilmiş olacaktır.

Hangi Hususlara Dikkat Etmeliyim?

*Bebeğinizin göz temizliği sırasında güçlük çekmemeniz için onu sevdiği şarkıları açabilir veya söyleyebilirsiniz. Böylece onun dikkatini dağıtabilirsiniz.

*Bebeğin gözünde bir enfekte oluşmuşsa kullandığınız bezi ve pamuğu sık sık değiştirmeniz çok önemlidir.

*Bebeğinizin korneasına zarar vermemek için göz kapaklarının içini asla temizlememelisiniz.

*Tüm bunların dışında bebeğinizin nasıl beslendiği de gözlerinin sağlığı için önemlidir.Bebeğinizin protein ve vitaminler açısından zengin bir diyet aldığından emin olmalısınız.

Bebeklerde kişisel bakım başlıklı yazımız da yine bebek sağlığıyla ilgili bir diğer konumuz ve incelemenizi öneririz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku