Çandarlı Gezi Rehberi: Nerede? Gezilecek Yerler ve Konaklama

Çandarlı gezilecek yerler, gidilecek yerler, gezi rehberi, Çandarlı’da nerede kalırım?

Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de görülen covid-19 salgını nedeni ile tüm insanlık olarak günün neredeyse her saatini evlerimizde geçiriyoruz. Ancak son zamanlarda ki vakaların azalış eğilimi göstermesi üzerine, insanlar yaz aylarında zayıflayan bütçelerinin ardından, eskisi kadar geniş kapsamlı eğlence hayatı yaşamadan da olsa deniz kıyısına gidip biraz da olsa yazın tadını çıkarmayı planlıyor. Ege’nin ‘mavi inci’ si Çandarlı ise tüm bu beklentiyi en güzel şekilde karşılamaya hazırlanıyor. Yeşil ile mavinin buluştuğu, beldeye girişte ‘cennete hoş geldiniz’ yazılı olan tabelasını gördüğünüzde, içine girdiğinizde o tabelada ki yazının anlamını tam olarak yaşatan bir hisse kavuştuğunuz yer. Havasını içinize çektiğinizde bol oksijenden dolayı başınızın döneceği bu tatil beldesi bu yaz tekrar en güzel şekilde misafirlerini ağırlamayı planlıyor.

Çandarlı Nerede?

İzmir’in en kuzeyinde bulunan Çandarlı(Pitane), il merkezine 100 km mesafede bulunuyor. İzmir’in Dikili ilçesine bağlı bir mahalle olan Çandarlı, Aliağa ile deniz komşusu olmakla birlikte, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi ile arasındaki mesafe 60 km gibi yakın bir mesafede bulunuyor.

Çandarlı Nasıl Bir Tatil Yeri?

Çandarlı denince akla ilk önce üç tarafı denizlerle çevrili olan yarımada bir tatil kasabası olması geliyor. Ayrıca bu kasabanın tam merkezinde bir yüzü batı sahiline bakan antik çağlardan kalma ve yapılan araştırmalara göre M.Ö 2. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip, kent savunma kalesi bulunuyor. Konumu ve içindeki tarihi içindeki tarihi geçmişi ile bakirliğini koruyabilmiş olan bu cennet kıyısı, her yıl birçok ilden ve yurt dışından gelen yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor. Batı ve doğu sahilinde bulunan plajları ile misafirlerine mükemmel bir deniz, kum, güneş imkanı sunan Çandarlı’da, canınız balık çektiğinde batı sahilinde bulunan denize sıfır konumundaki balık restoranları sizleri bekliyor. Ayrıca kendi balığınızı kendiniz tutmak istiyorsanız, batı sahilinde bulunan balıkçı barınağından bir tekne kiralayarak bu bereketli denizlerde kendi balığınızı kendiniz yakalayıp akşam için ziyafet hazırlığı yapabilirsiniz. Eğlenmek isteyen herkes için ise birçok aktivite bulunduran bu güzel kasaba, gündüz saatlerinde her iki plajında da bulunan su sporları merkezlerinde adrenalin duygusunu misafirlerine sunuyor. Akşam saatlerinde ise deniz kıyısında canlı müzik aktiviteleri bulunan barları, nargile kafeleri ve meyhaneleri ile güzel bir akşam keyfi yaşayabilirsiniz. Çandarlı’ya girerken yolun her iki tarafında da zeytin ve çam ağaçları ile dolu verimli tarım arazilerini seyredebiliyorsunuz. Neredeyse tamamı kendi halkından oluşan bu güzel kasaba; çiftçilik, hayvancılık ve turizm ile geçimini sağlıyor.

Çandarlı Gezilecek Yerler

Huzurun hiç yok olmadığı bu güzel kasabada gezilecek yerlerin başında gelenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Çandarlı Kalesi

Eski adı ‘pitane kalesi’ olan bu tarihi koruyucu duvarın bir yüzü batı sahiline bakıyor. Tarihi M.Ö 2. yüzyıla kadar uzanan görkemli yapı, halen içinde bulunduğu döküm toplarıyla ziyaretçilerini tarihin derin sayfalarına götürüyor. Günümüzde Çandarlı kalesi kare plana yakın bir dikdörtgen yapısı, beş kulesi, mazgalları ve dayanıklı duvarları ile sağlam bir şekilde varlığını koruyor.

Cennet Tepe

İsmi gibi tüm bu güzelliği ayaklar altına seren ‘cennet tepe’ doğu sahilin bitişiğinde bulunuyor. Çam ağaçlarıyla süslü olan oksijen dolu bu seyir tepesi, ailelerin ve gençlerin zaman geçirebileceği, piknik yapılabilecek alanları ve oyun parklarını barındırıyor. Çandarlı’da gün batımının tadına varmak isteyen herkesin yoğun ilgi gösterdiği bu alan her yıl yüzlerce misafir ağırlıyor.

Ada Burnu

Yarımadanın en uç kısmında bulunuyor. Hem deniz kıyısında olmak hem de gün batımını ve balık avlamak için dolaşan teknelerin seyir zevkini yaşamak isteyen misafirlerin ve Çandarlı halkının uğrak yeri konumunda.

Sahil Plaj Caddesi

Çandarlı’nın batı yakasında bulunan sahil plaj caddesi deniz, kum, güneş ve farklı aktiviteleri bir arada barındırmakla beraber, bu güzide kasabanın en uğrak yeri konumunda.

Çandarlı Konaklama Önerileri

Huzurun, keyfin ve eğlencenin bir arada olduğu bu güzel kasabada yorgun geçen bir günün ardından nerede kalırım? Diye hiç düşünmüyorsunuz. Çünkü Çandarlı içinde birbirinden tatlı pansiyon ve mütevazı butik oteller barındırıyor. Ayrıca Çandarlı günübirlik ev konusunda da bir hayli çok seçenek sunuyor. İnternet aracıyla var olan butik oteller ve pansiyonlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz ve çok önceden rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller.

Ayrıca Mudanya Gezi Rehberi yazımız da ilginizi çekebilir.

Kaynak: Kültür Bakanlığı

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku