CEO Nedir? Nasıl Olunur? Görevleri Neler? Maaşları Nasıl?

CEO nedir? Nasıl olunur? CEO görevleri nelerdir? CEO Maaşları ortalama olarak ne kadardır? CEO pozisyonu hakkında tüm merak edilenleri yanıtladık.

CEO, yönetim kurulu kararlarıyla ilgili planlama, strateji belirleme ve uygulama yapmakta olan kişidir. Böyle önemli bir mevkiden dolayı da, nasıl CEO olunur aramaları internet üzerinde gerçekleştirilmektedir.

Nasıl CEO olunur sorusunun cevabına geçmeden önce, CEO kelimesinin açılımına bakılmalıdır. CEO, “Chief Executive Officer” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Chief Executive Officer (CEO) Nedir?

Çalışmakta olduğu şirketin, bugünü ve yarınıyla ilgili planlama yapan, aynı zamanda şirketteki diğer yöneticilerin başı olan ve hesap vermesi gerektiği zamanlarda sadece şirketin yönetim kuruluna hesap veren kişi, CEO’dur. CEO’lar, kurumsal özellikte olan firmalarda çalışmaktadırlar. Holding ve anonim şirketler gibi, çok ortaklı yapıya sahip firmalarda CEO’lar çalışmaktadır.

CEO Nasıl olunur?

CEO olmak, holdinglerde çalışan beyaz yakalı yöneticiler için büyük bir hayaldir ve hemen hemen her yönetici CEO olmak istemektedir. CEO olabilmek için, birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenler şu şekildedir:

  • Eğitimli olunması
  • Finans yönetiminin bilinmesi
  • Diğer kişi ve kurumlarla bağlantı oluşturabilmek ve bu bağlantıların güçlü tutulması
  • Büyük hedefler belirleyebilmek
  • Atılım yapabilmek
  • Yönetim kuruluna girmek

Bu 6 farklı maddedeki koşulları sağlayan kişiler, holding ve anonim şirketlerde CEO görevine getirilebilmektedir.

CEO Görevleri Nelerdir?

Şirketlerde var olan yaygın anlayışa göre bir CEO’nun görevi, çalıştığı şirketi kâra geçirmektedir. Ancak dünyanın ve şirket anlayışlarının değişmesi, CEO görevleri içerisinde de değişiklik olmasına sebep olmuştur.

CEO’nun görevlerine bakılacak olursa, öne çıkan başlıklar şu şekildedir:

  • Yönetim kurulu tarafından CEO’ya verilen görevler belirlenen süre ve kriter içerisinde hayata geçirilmelidir.
  • Verilen görevlerin uygulanması için, şirketin sahip olduğu misyon, vizyon ve diğer değerlerin hayata geçirilmesini sağlamak.
  • Şirketin mevcut durumdaki marka ve hisse değerinin arttırılmasını sağlayarak, diğer şirket ortaklarına karşı sorumlulukların yerine getirilmesi.

CEO’lar Ne Kadar Kazanmaktadır?

CEO kazançları, tüm ülkelerde oldukça yüksek seviyededir. Genel olarak yıllık bir hesaplamaya tabi tutulan CEO kazançları, CEO’nun bulunduğu şirketin büyüklüğü ve faaliyet alanına göre değişkenlik göstermektedir.

ABD’de yer alan şirketlerdeki CEO’lar yıllık bazda, 5-10 milyon dolarlık bir kazanca sahip olurlarken, Türkiye’deki CEO maaşları 2-3 milyon dolar bandındadır.

CEO nedir ve nasıl CEO olunur? Başlılı yazımız dışında Apron Memuru Nedir? Apron Memurları Ne İş Yaparlar?

başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku