Ders Programı Hazırlama

Ders programları bir öğrenci için hayati öneme sahip. Çünkü ders programları bir şekilde öğrencinin hayatını düzene koyar. Bu şekilde hem ders çalışmak kolaylaşır hem de başarı kaçınılmaz olur. Her zaman söylendiği gibi başarı için süreklilik şarttır.

Ders Programı Faydaları

Herhangi bir ders programı olmadan düzenli bir çalışma sistemi oturtmak oldukça zordur. Ders programları, düzenin yanı sıra bir gelecek görmenize de yardımcı olur. Bu tip programlar ile ne zaman konularınızı bitireceğinizi ve seri denemelere başlayabileceğinizi daha rahat öngörebilirsiniz. Zaten program yapmadan önce bir takvim hazırlayıp, o tarih üzerinde bir tarih belirledikten sonra konularınızı o tarihte bitirmeyi planlayarak program yapmalısınız.

Neden Ders Programı Özgün Olmalı

Öncelikle belirtilmesi gereken en önemli nokta her öğrencinin özgün bir öğrenme ve çalışma tipi olduğundan hazır ders programlarını uygulamaya çalışmak hem verimsiz hem de sancılı olacaktır. Her öğrencinin programı diş fırçası gibi kendine ait olmalıdır. O yüzden internette bulunan ders programlarına uymaya çalışmak vakit kaybıdır. Bu program için bir rehber öğretmene başvurmak da uygun olabilir fakat programlar genellikle haftalık yapıldığından bunu sürekli tekrarlamak zor olacaktır. Zaten bunu bilen öğretmenler de öğrencilere nasıl ders programı yapmaları gerektiğini öğretmektedirler. Ders programı hazırlarken kendinizi tanımanız program açısından oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Şöyle ki eğer hangi saatler odaklanabildiğinizi biliyorsanız o saatlere uygun olarak program hazırlamak daha uygun olacaktır. Kendinizi tanımak için birçok metot mevcuttur. Bunlardan birisi de nerelerde vakit geçirdiğinizi, gün içinde saatlerinizi nerelere harcadığınızı tespit etmekle başlar. Bu sayede boş saatleri çok daha rahat görebilirsiniz. Kendinizi tanımak adına bir hafta bu şekilde veri çıkarttıktan sonra kendinize uygun boşluklar bulabildiğinizi göreceksiniz. Uygun saatleri bulduktan ve kendinize yeterli zamanı ayırdıktan sonra da çalışma saatlerinizi yerleştirebilirsiniz. Konu yönetimini haftalık olarak yönetmeniz gerekecek. Bunun için konuların bir listesini alın ve programınızı oluşturmaya başlayın. Eğer çalışmaya çok alışkın değilseniz 1 saatlik çalışmaların arasına 15 dakikalık molalar sıkıştırarak daha keyifli ve verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. İnternetteki programlar size göre değildir ve kullanılmamalıdır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku