E-devlet ile Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

E-devletten yapılan resmi açıklamaya göre, sistem içerisinde bulunan Milli Savunma Bakanlığı menüsü sayesinde Askerlik durum belgesi sorgulama yeni tasarımı ile hizmete sunulmuştur. Daha önceden sadece askerlik görevini tamamlamış olan bireylerin faydalanabileceği bu sisteme yeni özelliklerde eklenmiştir.  Durum belgeleme sorgulama isimli linkten, askerlik görevini yapmış, askerlik görevinden muaf tutulmuş ve askerlik görevini yapmadığı halde belirli sebeplerden dolayı erteletmiş gibi konular detaylı bir şekilde öğrenilebilecektir. Askerlik durum sorgulama sekmesi, yapılan son düzenlemeler neticesinde farklı işlemlerin yapılmasına olanak sağlamaktadır. Sistemin belirli bir süre boyunca hata vermesinin ana sebeplerinden biri de, yine yapılan düzenlemelerdir.

E-devlet şifresi ile askerlik durum belgesi sorgulama

Yüzbinlerce erkeğin askerlik durumlarını gösteren belgeye ulaşması için E-devlet sistemine girmesi gerekmektedir. Daha sonra açılan ekranın sol köşesinde bulunan E-hizmetler sekmesine tıklama ve söz konusu kategoride yer alan baş harflerden uygun olana giriş yapması gerekir. Ayrıca uygun olan harf ise ‘M’ diye belirlenmelidir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından kurumun başlığının altında belirgin olarak yer alan askerlik durum belgesi sorgulama yazısına tıklanmalıdır. Seçim işleminden sonra açılacak yeni pencere de kimlik bilgilerinin doğrulanması butonuna basılmalı ve yeni açılan sekmeye ise TC kimlik numarası ile E-devlet şifresi girilmelidir. Daha sonra, istediğiniz sorgulama işlemi gerçekleşecek ve ekrana askerlik durum belgesi karşınıza gelecektir.

Askerlik yaşını doldurmayan bireyler, sistem üzerinden askerlik durum belgesi alamamaktadır. Ancak askerlik yaşını tamamladığı halde okul tarafından ertelenmiş veya askerlik görevini tamamlamış bireyde, istedikleri sorgulamaları yapabilmektedir. Bakanlık tarafından belirli zaman dilimlerin yapılan güncellemeler veya düzenlemeler sırasında verilen hizmetlerde kısa süreli kesintiler yaşanabilmektedir. Fakat bu kesintiler anlık olarak takip edilmekte ve yetkili birimler tarafından düzeltilmektedir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku