En İyi ve En Yüksek Puanlı 10 Türk Filmi 

En iyi ve en yüksek puanlı 10 Türk filmini, hem yayınlandıkları dönem izlenme sayıları hem de IMBD puanlarına göre seçtik ve sizlerle paylaşıyoruz. Gelmiş geçmiş en iyi 10 Türk filmi arşivinizde mutlaka yer alması gereken Türk sineması örnekleri arasında mihenk taşları olacaktır.

Türk sineması sevenler için gelmiş geçmiş en iyi 10 Türk filmi pandemi günlerinde size farklı duygular yaşatacak. Her dönem izlenebilen ve klasik hale gelen bu filmleri sizin için sıraladık.

Al Yazmalım

Senaryosu Türklere ait olmasa da gelmiş geçmiş en iyi Türk filmi Selvi Boylum Al Yazmalım olarak biliniyor. Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin. Filmden sonra birçok kişi kızına Asya ismini verdi.

Hababam Sınıfı

Ertem Eğilmez’in efsane haline gelen eseri Hababam Sınıfı hala birçok kişiyi ilk günkü kadar güldürüyor. Dev oyuncu kadrosuyla dikkat çeken filmin tüm serileri izlenebilir.

Eşkıya

Şener Şen’in ustalık eseri oyunculuğunu sergilediği Eşkıya 90’lara damga vurmuştu. Hala kalitesini ve ağırlığını hissettiren bu müthiş film, Şerif Sezer’in de usta oyunculuğuna güzel bir örnektir.

Yol

Altın Palmiye ödülüne sahip olan lan ve Yılmaz Güney’in senaryosunu yazdığı filmin başrolünde Tarık Akan ve Şerif Sezer oynuyor.

Susuz Yaz

Hülya Koçyiğit ve Erol Taş’ın başrolünü oynadığı Susuz Yaz, en iyi Türk Filmleri arasındadır. Necati Cumali’nin romanın uyarlanan filmi Metin Erksan yönetmiştir.

Dila Hanım

Yine bir Türkan Şoray Kadir İnanır filmi olan Dİla hanım, kan davasının ayırdığı iki ağanın hikayesini anlatan bir dramdır.

Umut

Bi Yılmaz Güney filmi olan Umut, Türkiye’de çekilmiş en gerçekçi film olma özelliği taşıyor. Türkiye’de yasaklanan film Cannes Film Festivali’de gösterilmiştir.

Gönül Yarası

Timuçin Esen, Şener Şen ve Meltem Cumbul’un başrolünü paylaştığı film dönemin en iyileri arasındadır. Türk filmi önerisi arayanlar için en çok tercih edilen filmlerden biridir.

Eyvah Eyvah

Neredense Levent Kırca’dan sonra gülmeyen Türk halkını eğlendiren Ata Demirer ve Demet Akbağ ikilisinin en güzel performanslarını gösterdiği filmlerden biriydi ve birkaç serisi çekilmişti.

Issız Adam

Dram ve romantik sevenler için bir devrim olan Issız Adam, erkeklerin klasik ilişki sorunlarını en iyi şekilde anlattığı için çok dikkat çekmişti.

En iyi ve en yüksek puanlı 10 Türk filmi listemiz sonrasında En Pahalı ve En Değerli 10 Türk Futbolcu konusunu da incelemenizi öneririz

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku