Epilepsi Nöbeti Anında Ne Yapmalı?

Epilepsi nöbeti anında ne yapmalı? Nöbet geçiren kişiye nasıl ilk yardım yapılmalı? Epilepsi nöbetlerinin çeşitleri nelerdir?

Sara hastalığı olarak da adlandırılan Epilepsinin ortaya çıkma nedeni beynin bir bölgesindeki hücrelerin anormal şekilde sinyal yollamasındandır. Ülkemizde neredeyse nüfusun yüzde 1`i epilepsi hastası olduğu biliniyor.

Sara hastalığı (epilepsi) kronik bir sağlık sorunudur. Doğum anında veya sonrasında herhangi bir nedenle kişilerde oluşan beyin hasarı ile gelişir. En bilindik şekliyle epilepsi nöbetleri ile kendini belli eder. Ani şekilde ortaya çıkmasına binaen tüm beyne ya da belirli bir bölümüne yayılır. Nöbet tipleri de beynin hangi bölümünde olduğun göre değişiklik gösterir. Bazı epilepsi nöbetlerinde bilinç kaybı, vücutta kontrolsüz hareketler olabileceği gibi, bazı nöbetlerde hastalığın belirtileri tam hissedilmez.

Birçok epilepsi nöbeti 30 saniye ile 2 dakika arasında değişiklik gösterir. Eğer 5 dakika veya daha uzun süren bir nöbet yaşanırsa acil tıbbi yardım gerekir. Görülen epilepsi nöbetlerinde bazıları uyuşukluk, hantal davranışlar, farklı koku ve tat alma, bozulan zaman ve mekân algısı, az konuşma ve çok yavaş hareket etme olarak da ortaya çıktığı belirlenmiştir. Birçok kez hastalar nöbet geçirdiklerinin kısmen farkındadırlar.

Sara hastalığı yani epilepsi tanısı koyulabilmesi için kişinin en az 2 kez nöbet geçirmiş olması gerekir. Beyinde hasara yol açacak nedenler; beyin travmaları, tümörler vb. gibi olaylar yine bu hastalığa neden olarak gösterilebilir. Genetik durumlarda hastalık da rol oynar.

Epilepsi Nöbetleri Sırasında Ne Yapılmalı?

Nöbet geçiren kişinin ağzına dilini ısırmasını önlemek için sert bir cisim koyulması tamamen yanlıştır. Koyulan cisim hastanın dişlerini kırabilir veya boğazını tıkayarak nefes almasını zorlaştırır hatta boğabilir bu nedenle epilepsi nöbeti sırasında nöbet geçiren kişi yan yatırılmalıdır. Bu sayede kusma ya da salya varsa hastanın boğazına kaçması engellenebilir. Başını çarpmaması içinse altına yastık gibi destek konulmalıdır, çevresindeki herhangi zarar verebilecek eşyalar uzaklaştırılmalı ve eğer varsa nöbet geçiren kişinin gözlükleri çıkarılmalıdır. Ayrıca hastanın çevresi boş bırakılmalıdır ki nefes alması rahat olabilsin.

Epilepsi Nöbeti Çeşitleri Nedir?

Basit Parsiyal Nöbet: Bu nöbet tipini geçiren kişinin bilinci açık olur. Beynin belirli loblarında olmasına karşın ani korku, olmamış bir olayı olmuş gibi görme, kötü koku ve tat alma, hareket ile ilgili sorunlar görüş alanını kısıtlayacak ışıklar olması gibi farklı belirtiler olur.

Kompleks Parsiyal Nöbet: Bu nöbet türünde ise bilinç zedelenmesi olur. Çiğneme, yalanma, yutkunma ve çevresine Şaşkın şaşkın bakınma olarak da görülür. Dakikalar bazen saatler sonra kendine geldiği için bir şey hatırlamayabilir.

Jeneralize Nöbet: Bu nöbeti geçiren hastanın tüm beyne yayılır. Sara nöbeti olarak da bilinir. Hasta önce kaskatı kesilir ve yere düşer, bunun sonrasında vücut kaslarında kasılıp gevşemeler olur. Nöbet anında şiddetli hareketler hastanın kontrolünde değildir. Bunun yanı sıra absans ya da petit mal adı verilen kimi jeneralize nöbette kişi vücut şeklini kaybetmese de bilincini kaybedebilir.

Sağlık kategorisinde daha önce yer verdiğimiz Böbrek Hastalıkları Nasıl Beslenmeli? başlıklı yazımızı da incelemenizi öneriyoruz.

Kaynak: Wikipedia

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku