Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emlak alırken tapuda nelere bakılmalı, emlak alırken ödeme nasıl yapılır

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sahibinden, sıfır veya ikinci ev alırken dikkat etmeniz gereken noktaları 2021 güncel yazımızda bulabilirsiniz

Hayatta herkes belirli bir zamandan sonra bir ev ya da emlak sahibi olmak ister. Peki, ev alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bütçenizi Belirleyin

Emlak fiyatları bulunulan il/ilçeye, il/ilçede de bulunulan muhite göre farklılıklar göstermektedir. Evin okullara, alış veriş merkezlerine, ibadethanelere, dolmuş/otobüs güzergâhlarına yakınlığına göre fiyatının değişmesi hiç azımsanmayacak derecededir. Evin değerinin aile bütçesi için uygun olup olmadığının belirlenmesi emlak alınırken düşünülmesi gereken en öncelikli husustur.

Ön Eleme Yapın

Gelişen dünya koşullarında her şeyde olduğu gibi emlak sektöründe de geniş havuzlar arasından seçim yapabileceğiniz argümanlar vardır. Oturduğunuz yerden hangi muhitte, hangi özelliklerde ev aradığınız hususu filtrelenerek önünüze serilebilmektedir. Bu filtreleme her türlü husus dikkate alınarak yapılmalı ve sahip olunmak istenen emlak sayısı 3 veya 4 adete kadar indirilmelidir. Bunlar arasından da gözle görülüp gezilmek suretiyle en optimum seçim yapılmalıdır.

Almak İstediğiniz Evde Aracı Kurum Var Mı?

Alınmak istenen ev ile ilgili aracı kurum/emlakçı olup olmadığı göz önüne alınması gereken bir husustur. Seçilen emlağın mümkün olduğu kadar mülk sahibinden alınması maddi açıdan ciddi avantaj sağlar. Günümüz şartlarında, bir evi mülk sahibinden almakla emlakçı aracılığıyla almak arasında en az 10 bin TL fiyat farkı oluşmaktadır. Bu rakam alınmak istenen konutun değerine göre 50-60 bin TL’ye kadar ulaşabilmektedir.

Evin Özellikleri

Yukarıdaki hususlar giderildikten sonra ne gibi bir ev alınmak istendiği belirlenmelidir. Evin oda sayısı, bina yaşı, dış cephe mantolaması, iç tesisat durumu, iç dizaynındaki yapı masrafı giderleri, komşuların sizin sosyal çevrenize uygun olup olmadığı, ara kat olup olmaması, hangi cepheye baktığı vb. gibi hususlar evin fiziki özellikleridir ve seçim yaparken göz önünde bulundurulması gereken şeylerdir. Kalabalık bir ailenin, örneğin 4 çocuklu bir ailenin 2 artı 1 evde oturması evdeki fiziki şartların yetersiz kalmasına sebebiyet verecektir. Ayrıca evin ara kat olmaması veya zemin katta yer almaması özellikle kış aylarında yüksek miktarda yakıt giderine sebep olacaktır.

Ev Krediye Uygun Mu?

Alınmaya karar verilen mülkün kredi için uygun olup olmadığı (kredi ile alınacaksa) evin tapu fotokopisi mülk sahibinden alınarak kredi kullanılmak istenen bankadan öğrenilebilmektedir. Mülkün tapu işlemlerinin yapılacağı gün de söz konusu kredi bankadan çekilerek hak sahibine ödeme yapılabilmektedir.

Piyasa Fiyatı Araştırması

Günümüz dünyasında emlak ile ilgili çok açık uçlu fiyatlar göze çarpmaktadır. Alınacak mülkün piyasa fiyatının makul sınırlar çerçevesinde olup olmadığı iyi araştırıp, maddi anlamda kayıp yaşanmamalıdır.

Ev Üzerinde İpotek Veya Haciz Var Mı?

Bazı emlaklarda mülk sahibinin banka veya farklı borçları sebebiyle ipotek ya da ödenemeyen borçları sebebiyle haciz söz konusu olabilmektedir. Bu durum evin tapusunun alıcı tarafından alınamamasına sebep olacaktır. Emlak alırken bu husus kesinlikle göz ardı edilmemeli, dikkatli bir araştırma sonucunda işlemler tamamlanmalıdır.

Ev alırken dikkat etmeniz gereken noktaları yazdığımız bu konu dışında ayrıca Sanayi Atıkları Nasıl Önlenir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku