Evde Kalıcı Fön Çekmenin Püf Noktası

Evde Fön Çekmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Evde fön çekmenin püf noktaları nelerdir? Güzelliğine ve bakımına önem veren hemen hemen herkesin aklına bu soru gelmiştir. Peki Evde fön çekmenin püf noktaları nelerdir? Fön çekerken nelere dikkat edilmeli?

Evde çektiğiniz fönler asla kuaförünüzün yaptığı fönler gibi olmuyorsa bu konuda hakkında doğru adrestesiniz. Vereceğimiz ince bilgiler sayesinde ev de de kuaför ayarında fön çekebileceksiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var bazı malzemeler tuzlu olabilir. Özellikle fön makinenizi bu konu için güncellemeniz gerekecektir.

Sonuç olarak işin ince noktalarını yakaladıktan sonra kendi kuaförünüzden bile daha iyi fön çekebilecek hale gelebilirsiniz. Fön çekmenin altın kurallarından birisi makinedir. Fön makinesi ne kadar güçlü olur ne kadar ısı verebilirse o kadar kaliteli fön çekebilirsiniz. Bu konuda kuaförünüzün toptan satış aldığı alanlar ile konuşarak kendinize kaliteli bir fön makinesi alabilirsiniz. Ortalama olarak 500TL den başlayan fön makineleri ile etkili fön çekimine hazır hale gelebilirsiniz.

Düzenli Saç Kesimi Kaliteli Fönü Etkiler

Evde etkili fön çekme yöntemleri konusunda dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli konu saç kesiminizdir. Düzenli olarak kesilen ve bakımı yapılan saçlar diğer saçlara göre daha kolay şekil alabilmekte. Kesilmenin ardından saçınızın hava alış oranının artış gösterdiğini göz önünde bulunduracak olursak evde kuaför ayarında fön çekimi için oldukça önemli bir detaydır kendisi.

Saçlarınızı Kurumadan Önce Tarayın

Bu detayı çoğumuz biliyor gibi gözüksek de çoğu insan atlıyor. Saçlarınızı duştan sonra kurumasını beklemeden önce taramanız çekeceğiniz fön sırasında size kolaylık sağlayacaktır. Saçlarınızı kuruduktan sonra taramanız kırılmalara ve kabarmalara yol açacaktır. Ilık su ve en az iki kere şampuanladığınız saçlarınızı henüz ıslakken yıkamanız ileride yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçmektedir.

Güçlü Fön Makinesi Kullanın

Bu konu hakkında söz konusu yazıya başlamadan önce de uyarılarda bulunduk ancak tekrar hatırlatmakta fayda var. Evde en iyi fön çekme işlemini yapmak için güçlü bir makineye ihtiyacınız var. Söz konusu makine ısısı ile saçlarınızı açmanıza ve şekil vermenize olanak sağlayacak. Ev tipi fön makineleri maalesef istediğiniz sonuçları almak için yeterince güçlü değil.

Kendinize Özel Delikli Fırça Kullanın

Elbet ki bu konuyu da atlamak olmaz. Fön çekeceğiniz zaman dikkat etmeniz gereken önemli bir diğer husus da size ait olan özel bir delikli fırça. Delikli fırçalar içlerinde olan özel seramik yapısı sayesinde ısıyı saçınızın her alnına dağıtır. Her alana dağılan ısı daha kısa sürede etkili fön çekme ihtiyacınızı giderecektir.

Fönden Önceki Yıkama Çok Önemli

Fönden önceki saç yıkama oldukça önemli. Saçınızı yıkarken kullanacağınız suyun sıcaklığı bile fönünüzün kalitesini etkilemekte. Bu nedenle ne sıcak ne de soğuk olan bir su tercih etmelisiniz. İki kez şampuan kullanarak saçınızı iyice durulanana kadar yıkayın. Daha sonra su ayarını soğuk konumuna alarak bir de soğuk yıkama yapın. Soğuk yıkama kafa derinizdeki kan dolaşımını arttıracağı için uzun vadede daha hızlı uzayan ve güçlü saçlara sahip olmanıza neden olacaktır.

Bakım Kremleri ve Nemlendiriciler Olmazsa Olmaz

Bakım kremleri ve nemlendiriciler olmazsa olmazlar arasında yer almakta. Cildimizin neme ihtiyaç duyduğu gibi saçlarımız da neme ihtiyaç duyar. Bu nedenle saçlarınızı doğal bakım kremleri ve nemlendiriciler ile sürekli olarak nemlendirmelisiniz. Nemlendirilen saçlar daha kolay hacim kazanır bu sayede daha kolay ve etkili bir fön çekme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adım Adım En Etkili Fön Çekme Yöntemi

  • Anlatılan biçimde saçınızı yıkadıktan sonra fön makinenizi en yüksek sıcak ayarına alarak uzaktan saç diplerinize tutarak kurutma işlemine başlatın. Bu işlem sırasında başınızı öne eğerek ense kısmında kalan saçlarınızı daha kolay bir şekilde kurutabilirsiniz.
  • Saçlarınızı hafif nemli kalacak şekilde kuruttuktan sonra tel tokalar ile 4 parçaya ayırın. Bu parçalar fön çekerken kolaylık sağlayacaktır.
  • Fön çekme işleminde yaptığınız sıralama oldukça önemlidir. Ense tarafından başlayarak ön tarafa gitmeniz daha etkili ve daha kolay fön çekmenize olanak sağlayacaktır.
  •  Bu işlemleri yaparken son ayara aldığınız fön makinesinden gelen ısıyı saçınıza homojen bir şekilde dağıtmanız gerekiyor. Tek bir noktaya sürekli olarak gelecek ısı uzun vadede saçınızın kırılmasına ve yanmasına neden olabilir.
  • Fön sırasında saçlarınızın daha hacimli olabilmesi için saçlarınızın çıkış yönünün tersine taramalısınız.
  • Saçlarınızın daha estetik ve daha kabarık durması için uç kısımlarını rulo haline getirerek fön çekebilirsiniz. Bu konuda delikli tarak daha etkili sonuç almanıza neden olacaktır.
  • Çektiğiniz fönün kalıcı olmasını istiyorsanız bu işlemleri saçlarınız iyice kuruyana kadar yapmalısınız.
  • Son olarak saçlarınızın dibine fön çekmeyi unutmayın. Etkili fön nasıl çekilir sorusunun can alıcı kriterlerinden birisi de mutlaka budur. Yüzeysel olarak çekilen fonlar saçta kesik kesik durmaya neden olabilmekte.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku