Gaziantep Gezi Rehberi Gidilecek Yerler

Gaziantep tatili gezi rehberi için gezilecek yerler ve lezzetler hakkında bilgilendirme...

Güneydoğu Anadolu’da yer alan Gaziantep; “Doğu’nun Paris” i olarak anılır. Yer aldığı bölgedeki diğer şehirlere göre oldukça gelişmiş olan Gaziantep’te birbirinden güzel tarihi yapıtları görebilirsiniz. Tarihi yapıların yanı sıra; farklı kültürlere ve zengin yemek kültürü sayesinde farklı tatları da deneme şansını bulacağınız bir şehir.

Gaziantep’te yaz tatili için bir plan oluşturmayı düşündüğünüz zaman,  gezi programı yaparken işinizi kolaylaştıracak ve keyifle gezip ziyaret edebileceğiniz yerlere yer verdik bu yazımızda.

Zeugma Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi; Gaziantep’in en bilinen tarihi zenginliğidir. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzelerden bir tanesi olan Zeugma Müzesi, mozaiklerden oluşan tarihi yapıları görebileceğiniz bir mekan. M.S. II.yy’da Fırat kıyılarında sürmüş olan yaşam hakkında ipuçlarına bu mozaikler sayesinde ulaşabilirsiniz. Pek çok mozaiğin zaman içerisinde zarar görmüş olduğu fark edilse de, iyi bir şekilde korunmuş olan mozaik parçaları kesinlikle sizi etkileyecektir ve yaz tatili gezi programınızın unutulmazlarından olacaktır.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in simgesi haline gelen mekanlardan biri olan Bakırcılar Çarşısı; günümüzde de elle yapılan işlemelerin yer aldığı ürünleri görebileceğiniz bir yer. Bakır dışında ahşap ve cam ürünler de bulabileceğiniz Bakırcılar Çarşı’sından çıkarken tatil bittiğinde eve dönerken yanınızda götürmek isteyeceğiniz şeyler mutlaka olacaktır.

Almacı Pazarı (Almacı Çarşısı)

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Almacı Pazarı; Gaziantep’in en eski pazarı olarak bilinen 250 yıllık bir pazardır. Yöresel ürünler ve baharatlar için uğramak isteyeceğiniz tek yer olacaktır. Birbirinden zengin baharat ve yöresel ürün çeşidiyle rengarenk bir dünyaya sahip olan kendinizi kaybedeceğiniz bir pazarda tatil gezisine hazır olun.

Birbirinden Lezzetli Kebaplara Midenizde Yer Açın

Gaziantep dendiğinde akla ilk gelen yemek; kebaptır. Birbirinden lezzetli kebapların tadına bakabileceğiniz Gaziantep, mutfak kültürüyle de oldukça zengin bir yelpazeye sahiptir. Ali Nazik Kebabı’ndan Ayva Kebabı’na, Cağırtlık Kebabı’ndan  Patlıcan ve Keme Kebabı’na kadar farklı çeşitler arasından hangisini yiyeceğinize karar veremeyebilirsiniz. Kebapların dışında da değişik tatları denemek isteyebilirsiniz. Gittiğiniz kebapçıda Gaziantep’in meşhur yemekleriyle ilgili çeşitler bulabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Gaziantep’ e Gidip Tatlı Yemeden Dönülmemeli

Kebaplarından sonra elbette tatlıların da tadına bakmak isteyeceksiniz. Antep fıstığıyla bezenmiş ve kat kat açılan yufkaların tam kıvamında şerbetiyle mükemmel bir baklava lezzeti şölenine hazır olun. Bu yaz tatili dönüşünde kilo almayacağınızın garantisini kimse size veremez ama gezerken bol bol yürümeyi tercih ederseniz yediklerinizi yürüyüş için enerjiye çevirmeniz mümkün.

Menengiç Kahvesi ile Keyif

Menengiç Kahvesi’nin pek çok konuda sağlık için de faydası olduğu bilinen bir kahvedir. İçerisinde vitaminler ve minerallerin de bulunduğu söylenen Menengiç Kahvesi, Gaziantep tatilinde keyifle yudumlayabileceğiniz bir lezzet. Daha önce içtiyseniz bile bir de Gaziantep’te içmeniz tavsiye edilir.

Doğu’nun Parisi’nde yapacağınız tatil için bol bol gezebileceğiniz ve değişik lezzetlerle tanışabileceğiniz bir tur yapmanız mümkün. Aynı zamanda birbirinden güzel tarihi yapıları görebileceğiniz, belki de daha önce haberdar olmadığınız tarihi yapılarla karşılaşmanız da mümkün. Farklı kültürlerle tanışmak istiyorsanız, yaz tatili için bu şehir kesinlikle doğru bir tercih olacaktır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku