Google Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır? 

Günümüzde web dünyasının gelişmesi ile birlikte kendi girişimlerini kendi kurdukları web sitesi üzerinden online ortamda faaliyete sokan kişilerin sayısı da oldukça çoğalmaktadır.

Birçok kişi bu şekilde para kazanarak hayatını sürdürmektedir. Google Analytics, Bu girişimcilerin başarılarının artmasındaki en büyük destekçidir. Üstelik Google Analytics, ücretsiz olarak sunulmaktadır ve bu sektördeki en harika site performans analiz teknolojisine sahiptir.

Google Analytics nedir, ne işe yarar,nasıl bir servistir ve girişimci site sahipleri bu servisten nasıl yararlanabilir gibi soruların cevabını sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehber niteliğindeki yazımızda bulabilirsiniz.

Google Analytics Özellikleri

Google Analytics sayesinde girişimci site sahipleri, hizmet verdikleri sitelerini ziyaret eden kişileri detaylı olarak tanıyabilir ve bu sayede hizmet sunulan hedef kitlenin beklentileri daha kolay bir şekilde anlaşılır. Böylece girişimci site sahipleri, sitelerini ziyaret eden hedef kitlenin beklentisini karşılayacak şekilde içeriklerini oluşturur. Ayrıca firma tanıtımları ve reklam kampanyaları da doğru bir şekilde planlanarak gerçekleştirilebilir. 

Google Analytics  servisini profesyonel bir şekilde kullanılması ile firma hem nitelik olarak hem de kazanç yönünden kendisini geliştirebilir.  Google Analytics servisini doğru etkili bir şekilde kullanmak  aynı zamanda personel maliyetlerini de büyük ölçüde düşürecektir. 

Google Analytics tarafından sağlanan hizmetleri en iyi şekilde gerçekleştirmek için bir personel aldığınızı ve bu konu ile ilgili çalışmalar yaptığın varsayarsak; bu personelin 7/24 çalışması mümkün olmayacağından vardiyalı bir çalışma sistemi gerçekleştirmek için bu alandaki personel sayımızı giderek arttırmanız gerekecektir. Google Analytics’te ise böyle bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bu ve bunun gibi özellikleri avantajları nedeniyle  Google Analytics oldukça önemli bir etkendir. Bu duruma örnek vermek gerekirse; Google Analytics, firmanız için ücretsiz çalışan  alanında uzman bir pazarlama müdürüdür. 

Google Analytics Servisi Analizleri

Google Analytics, size avantaj sağlayacak pek çok araç içermektedir. Bu araçlar ile web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin beklentilerini karşılamak için detaylı bir bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Google Analiytics analizleri ve araçları nelerdir aşağıda bulabilirsiniz;

Özelleştirme fonksiyonu ile dilediğiniz analizlere öncelik verebilirsiniz. 

Gösterge tabloları, kayıtlı raporlar, özel uyarılar ve özel raporlar için özelleştirme fonksiyonlu kullanabilirsiniz. 

Gerçek zamanın fonksiyonu anlık ziyaretçi hareketlerini görebilmenizi sağlar. 

Kitle fonksiyonu ile ziyaretçi  analizlerini ifade etmektedir.

Edinme fonksiyonu, hareketleri belirtir. Organik, Referans, Direk ve Sosyal Medya Ziyaretçi Analizleri buradan incelenir.

Keşfet fonksiyonu üzerinden Analytics Akademisi, Analytics Yardım Merkezi, Analytics Ücretsiz Uygulamalar, Analytics Blog gibi seçeneklere ulaşabilirsiniz.

Yönetici fonksiyonunu kullanarak, Hesap-Mülk Ayarları, Kullanıcı Kimliği, İzleme Bilgileri, Filtreler, Görünüm Ayarları,  İzleme Kodu, Özel Uyarılar seçenekleri kullanılabilir. 

Bunların dışında Davranış ve Dönüşümler fonksiyonları da kullanılmaktadır.

Google Analytics Servisi Özellikleri

Google analiz servisi yukarıda belirtmiş olduğumuz Google Analtyics özelliklerini kullanarak, gerekli planlamayı yapmak için ihtiyacınız olan tüm ziyaretçi verileri ve ziyaretçi istatistik  raporları gibi unsurları gün, hafta, ay gibi periyotlarda hazırlayabilirsiniz. Bunları kaydedebilir, ve paylaşarak dışarıya aktarabilirsiniz. 

Google Analytics İzleme Kodu Nereye Eklenir?

Google Analytics kodu her sayfada kullanılmalıdır. Google Analytics kodu girişimcilerin sitelerinde head bölümleri arasında eklenmiş olmalıdır. Aksi taktirde Footer’a adı verilen sitelerin en alt kısmındaki kısmına eklenilmesi bazı sıkıntılara yol açabilir. Bu yüzden Her sitede kullanılacak Google Analytics kodu farklı olmalıdır. 

Google Analytics kaydı oluşturduysanız,  yukarıda bahsetmiş olduğunuz aşamaları uygulayarak ilgili faaliyetleri gösterdiğiniz web sitenizi Google Analytics’e  tanıtabilirsiniz. Bu sayede Web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilerin detaylı analizlerine ulaşabilirsiniz. Böylece girişimleriniz daha kolay başarıya ulaşacaktır. 

İnternet Protokolleri Nelerdir

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku