Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Test Sonucu Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik testi sonucu nasıl anlaşılır? Evde gebelik testi yapmak mümkün mü? Gebelik testi ne zaman yapılmalı? Hamilelik kan testi nedir?

Hamilelik testi yaptırarak hamile olup olmadığınız hakkındaki aklınızda oluşan soruların cevabını net bir şekilde bulabilirsiniz. Doğru ve zamanında kullandığınızda hamilelik testi sonucuna doğru ulaşıp hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hamilelik testini evinizde ya da sağlık kuruluşunda yaptırabilirsiniz. Sağlık kuruluşunda yaptıracağınız hamilelik testinizi doktorunuzla birlikte kontrol ederek daha güvenilir sonuç elde edebilirsiniz.

Peki ya evde hamilelik testini nasıl yapabilirsiniz?

Evde Hamilelik Testi

Halsizlik, adet günlerindeki düzensizlik gibi hamilelik belirtilerini yaşadığınızda ve sağlık kuruluşuna gidip hamilelik testi yaptırma olanağınız yoksa evde hamilelik testi yapabilirsiniz. Eczanelerde satılan idrar testlerinin sonucuna göre hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Hamilelik Testi Ne zaman Yapılır?

İdrarınız yediklerinizden ve içtiklerinizden dolayı değişim göstereceği için sabah erken saatlerde testi uygulamak daha doğru olacaktır.

İdrar çubukları markalarına göre farklı olabilir haliyle bu çubukların kullanımları da farklı olacaktır. Farklı yöntemlere odaklanmaktan ziyade sizin doğru sonuca odaklanmanız daha doğru olacaktır. Testlerin sonucu tek ya da çift çizgidir yani negatif yada pozitiftir.

  • Tek çizgi negatif anlamını taşır yani hamile olmadığınızı gösterir.
  • Çift çizgi pozitif anlamını taşır yani hamile olduğunuzu gösterir.

Bu testler cinsel ilişkiden 8 gün sonra kanda bulunan 20mlU ve üzeri hCG hormonunu ölçerek sizlere büyük oranda doğru yanıt verir.

Yalancı Pozitif ve Yalancı Negatif

%97’ye varan doğruluk payına sahip olan hamilelik idrar testlerinin yanlış sonuç verme ihtimalleri mevcut. Hamilelik testi erken tarihte yaptıysanız yüksek olan hormon değerleri nedeniyle hamilelik testiniz pozitif çıkabilir. Bu gibi sonuçlara yalancı pozitif diyoruz. Doğru bir sonuç için de adet döneminizin geçmesini beklemek sağlıklı sonuca ulaşmanızda yardımcı olacaktır. Hamilelik testi pozitif çıkıp hamile olmayanlar da bu önermenin bir sonucudur.

Hamilelik testini doğru zamanda uygulamadığınızda hamile olsanız bile negatif sonuç ile karşılaşabilirsiniz. Bir kaç hafta bekleyip tekrar test yapıp doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Hamilelik Kan Testi

Hamilelik kan testi kesin sonuç verir. Sağlık kuruluşlarında yapılan hamilelik kan testi kanınızdaki hCG değerlerini ölçer. Niteliksel hCG kan testi vücüdunuzda hCG hormonunun üretilip üretilmediğini ölçer. Niceliksel hCG testi ise kandaki hCG hormonu seviyesini ölçer. Hamile olmayan kadınlarda baz alınan 0-10 mlU hCG hormonu değerleri eğer 10 mlU üzerinde çıkarsa hamile olma ihtimalinizin yüksek olduğu anlamına gelir.

Hamilelik testi nasıl yapılır? Hamilelik kan testi nedir? Evde hamilelik testi nasıl ve ne zaman yapılmalı? Gebelik testi konusunda detaylı bilgiler verdiğimzi bu konumuz dışında Sağlık kategorisindeki hamilelik konularımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku