Hamilelik Testi Silik Çizgi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Hamilelik testi silik çizgi nedir? Silik çizgi çıkmasının sebepleri nelerdir? Hamilelik testi ikinci çizgi silik ise ne yapılmalı? Gebelik testinde silik çizgi

Hamile olup olmadığını merak eden her kadın hemen hamilelik testine başvurur. Hamile olup olmadığımızı kolayca öğrenmemizi sağlayan hamilelik testlerinde bazen silik çizgi ile karşılaşırız. Peki nedir bu silik çizgi?

Tek çizginin negatif, çift çizginin pozitif anlamı taşıdığını biliyorsunuz. Bazen iki çizgiden bir tanesi silik çıkabiliyor bu sonuçta hamilelik testini uygulayan kişinin aklında sorular oluşuyor. Hamile olup olmadığınız konusunda emin olamıyorsunuz.

Hamilelik testi silik çizgi testin yanlış yapıldığını ifade edebilir bu durumda testi tekrar uygulamanız gerekmektedir. Hamilelik testleri çok hassas olabilir bu yüzden testin özenle yapılması tavsiye edilir. Tekrar denemelerinizde sonuç hala silik çizgi çıkıyorsa uzmana danışmaya ihtiyacınız var demektir.

Hamilelik Testindeki Silik Çizgi Olası Nedenleri

Peki hamilelik testi silik çizgi çizgi neden çıkar, gelin açıklayalım. Hamilelik testindeki sonuçta bir çizginin silik çıkması bir çok nedenden ötürü olabilir. Sizlere rastlanılacak genel durumları açıklayacağız.

  • Erken Düşük Sorunu: Sağlıksız yumurta, kalitesiz sperm veya hastalıklar nedeniyle embriyo olmasa da anne adayındaki hCG hormonu bulunabilir. Bu nedenlerden dolayı hamilelik testinde silik çizgi çıkabilir.
  • Yanlış İdrar Yapımı: Hamilelik testlerinde hCG hormonunun seviyesine bakılır. İdrarın yoğun olduğu zamanlarda hCG hormonu yüksek, çok fazla su tüketildiği zamanlarda ise hCG hormonu düşük çıkar. Çünkü çok fazla su tüketimi idrarı seyrelteceği için hormon seviyesi de düşük çıkacaktır. Sabah saatlerinde çok su tüketmeden hamilelik idrar testini uygulamak sizi doğru sonuca ulaştırabilir.
  • Geç Döllenme: Adet düzenine göre tahmini olarak belirlenen yumurtlama günü bazı kadınlarda değişkenlik gösterebilir. Tahmini belirlenen tarihten sonra da yumurtlama olabilir ve geç döllenme yaşanır. Beklenen adet tarihi değişeceği için hCG hormonu düzeyi belirlenemez bu yüzden hamilelik testindeki çizgilerden biri silik olabilir.
  • Buharlaşma Yaşanması: Hamilelik testlerinde beliren çizgilerin boyaları idrardan etkilenebilir ve boyalar dağılabilir. Bu nedenle çizgilerde siliklik meydana gelebilir, anne adayının testi pozitif olsa da yanıltabilir. Eğer güçlü belirtileriniz varsa testinizi yenilemenizde fayda var.
  • Duyarlılığı Düşük Testler: Hamilelik testleri farklı özelliklere sahiptir. İdrardaki hCG hormunun seviyesine her hamilelik testi aynı tepkiyi vermez, duyarlılıklarına göre değişir. Erken dönemde sonuç alınamayacağı gibi bazen de testler hamileliği çok kısa sürede belirleyebilir. Hamilelik testinizin sonucunda silik çizgi ile karşılaşma ihtimalini düşürmek için adet tarihinin gecikmesinden sonra test yapmanız daha faydalı olacaktır.
  • Erken Test Uygulamak: Testin uygulamasını yanlış zamanda yaparsanız silik çizgi ile karşılaşma ihtimaliniz vardır. Adet döneminden önce test uygulamak sık yapılan hatalardandır. Adet döneminden önce hCG hormonu bulunmayacağı için testi 3-4 gün sonra tekrarlamanız doğru olacaktır.

Silik Çizgi Çıkması Halinde Neler Yapılmalıdır?

Hamile kaldığını düşünen kadınlar erkenden hamilelik testi uygularlar ancak evde yapılan hamilelik testlerinde silik çizgi çıkması gibi sonuçlar yaşanabilir. Silik çizgi bazı anne adaylarında strese yol açabilir. Silik çizginin çıkması durumunda ilk yapılacak uygulamalardan biri testi tekrar uygulamak olacaktır.

Hamilelik testlerinin duyarlılıkları farklı olacağı için diğer markaların testlerini de deneyebilirsiniz. Emin olamamanız durumunda ise doktorunuza başvurarak kan testi ile kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Hamilelik Testinin Kullanımı ve Sonucun Yorumlanması

Hamilelik testini kullanmadan önce son kullanma tarihine bakılmalı, saklama koşullarının uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Son kullanma tarihinin geçmiş olması ve uygunsuz saklama koşulları sonucun güvenilirliğini sarsmaktadır. Hamilelik testlerini kullanma talimatlarına harfiyen uyarak kullanmalısınız.

Uzman hekimler hamilelik testinin uygulanma zamanının sabah saatleri seçilmesinin en doğru zaman dilimi olduğu söylemektedir. Çünkü ilerleyen saatlerde içeceğiniz su miktarı arttıkça idrarınız seyrelecek ve test sonucunu etkileyecektir.

Hamilelik testlerinin kullanım talimatları değişiklik gösterebilir. Kullanım talimatlarına uygulayarak ve verilen süreye bağlı kalarak yapılan testlerin doğruluk payı daha yüksek olacaktır.

Hamilelik testlerinin sonucunda tek ve çift çizgi ile karşılaşırsınız. Tek çizgi sonucun negatif olduğunu, çift çizgi ise sonucun pozitif olduğunu gösterir. Silik çizgi durumunda ise yukarıda belirttiğimiz önlemleri ve adımları uygulamanız gerekmektedir.

Hamilelik testi silik çizgi çıkmasının nedenleri ne olabilir? Hamilelik testi silik çizgi çıktığı durumlarda ne yapmak gereklidir? Gebelik testindeki ikinci çizgi silik olması halinde ne yapılmalı? Tüm soruları yanıtladığımız yazımız sonrasında Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? Test Sonucu Nasıl Anlaşılır? konumuz da ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku