İnternet Sitelerinde Sıkça Görülen Hata Kodları

Bazı insanlar, internet sitelerinde sıkça görülen hata kodları hakkında tam olarak bilgi sahibi değildir. Bu kodların her biri farklı teknik sorunların habercisidir. Bu hatalar, her zaman kullanıcı kaynaklı olmazlar. Bazen siteden kaynaklanan herhangi bir sorun bu kodun karşımıza çıkmasına neden olabilir. Bu tür kodların ne anlama geldiğini bilmeniz, ne yapmanız gerektiği konusunda size yol göstericidir.

Bilinmesi Gereken Hata Kodları

İnternet sitelerinde karşınıza çıkan hata kodlarını iyi bilmeniz, size yol gösterici olabilir.

Bu bakımdan bilinmesi gereken hata kodları şunlardır:

  • Error 404
  • Error 401
  • Error 403
  • Error 504

Bu hata kodları internet sitelerinde sıklıkla karşınıza çıkan kodlardır. Bu kodların ne anlama geldiğini bilmeniz, internet sitelerini doğru bir şekilde kullanmanızı sağlar. Ancak bu kodların hepsi de kullanıcı kaynaklı bir sorun değildir. Bazı kodlar, sizin kontrolünüzde olmayan sebeplerden dolayı karşınıza çıkmaktadır.

Error 404

Girdiğiniz internet sitelerinde en çok karşınıza çıkan hata kodlarından ilki error 404’tür. Bu hata kodu ile karşılaştığınızda girmiş olduğunuz sayfanın artık kullanılmadığını anlamalısınız. Sitede bulunmayan bir bağlantıya girdiğinizde de bu kod ile karşılaşabilirsiniz. Bunun yanında silinmiş veya eski internet sitelerine giriş yaptığınız zaman error 404 kodunu görebilirsiniz. Bu durum karşısında yapabileceğiniz bir şey yoktur. Farklı bir internet sitesi tercih edin ve bu kodu veren sayfaya girmeyi unutun.

İnternet Sitelerinde Sıkça Görülen Hata Kodları
İnternet Sitelerinde Sıkça Görülen Hata Kodları

Error 401

Bu hata kodu ile karşılaştığınız zaman kimlik doğrulaması gerektiren sayfalara giriş yapmadığınızı anlamanız gerekir. Bu sorunla karşı karşıya kalmanız halinde sayfayı yenileyebilirsiniz. Sayfa yenileme işlemini yaptıktan sonra tekrar giriş yapmayı deneyebilirsiniz.

Error 403

Error 403 hata kodu, 401 hata kodu ile oldukça fazla karıştırılmaktadır. 403 hata kodu, 401 hata kodundan son derece farklıdır. Error 401 hata kodunda giriş yapılmadığı için uyarı verilir. Error 403 hata kodunda ise yetkinizin bulunmadığı faaliyetlere kalkıştığınız zamanlarda uyarı alırsınız. Bu hata kodu ile karşı karşıya kaldığınız zaman, girmiş olduğunuz internet sitesinden çıkış yapın. Hata koduna rağmen sitede yetkisiz işlemler yapmaya çalışmanız, olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu bakımdan girdiğiniz sitelerde yapacağınız işlemlere dikkat etmeniz gerekir.

Error 504

Bu hata kodu, kullanıcı tarafından meydana gelen bir sorun değildir. Sitenin sunucusu ile bağlantı kurulamadığı için bu hata kodu karşınıza çıkmaktadır. Bu durum karşısında sizlerin yapabileceği bir işlem yoktur. Sitenin düzelmesini bekleyebilir ya da başka internet sitesini kullanabilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku