Irgandı Çarşılı Köprü Rehberi

Bursa'nın ve ülkemizin tek çarşılı köprüsü olan Irgandı Köprüsü gezisi...

Irgandı çarşılı köprü rehberi yazımızda Bursa’da bulunan eser hakkında bilgiler, dünyada benzerleri ve köprüde bulunan detayları listeledik

Bursa’nın en nadide eserlerinden biri olan köprü Yıldırım ilçesi ile Osmangazi ilçesini birbirine bağlamaktadır. Köprünün altından ise Nilüfer Çayı’nın geçmesi önemli bir detaydır.

1442 yılında inşa edilen bu köprü tarihin ilk çarşılı köprüsü olma özelliğini taşımaktadır. Şu anda ise dünyada toplam dört çarşılı köprü bulunmaktadır. Ülkemizdeki tek çarşılı köprü Irgandı Çarşılı Köprüsü’dür.

Sarı ve siyah renkleriyle turistlerin de ilgi odağı olan köprü, birçok kez restore edilmiştir ve günümüzdeki hâlini almıştır.

IRGANDI ÇARŞILI KÖPRÜDE BULUNUNLAR

▪︎Hediyelik eşya satan dükkanlar

▪︎Sanat atölyeleri(el işçiliği, çinicilik)

▪︎Çay ve kahve içmek için uygun kafeler

▪︎Resim galerileri

IRGANDI ÇARŞILI KÖPRÜNÜN BENZERLERİ

▪︎Venedik Rialto Köprüsü

▪︎Florensa Ponte Vecchio Köprüsü

▪︎Bulgaristan Osma Köprüsü

DİĞER BİLGİLER

Birçok farklı söylenti olmasına rağmen gerçekte köprünün üzerinde iki tarafta da 16 tane olmak üzere toplamda 32 dükkan bulunmaktadır.

Kendinizi bir anlık şehir telaşının dışına atabilme imkanına sahip olabileceğiniz Irgandı Çarşılı Köprü, Bursa’nın en önemli tarihi yerlerinden biri olarak anılmaktadır. Bursa’ya gelirseniz buraya uğramayı unutmayın.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku