İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar?

İtfaiyeci nasıl olunur? İtfaiye memuru olmak için ne yapmak gerekir? İtfaiyeci maaşları 2021 yılında ne kadar oldu? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz

Çıkan yangınlarda ilk müdahaleyi yapan ekipler olarak oldukça tehlikeli, zor ve bir o kadarda değerli bir meslek olan itfaiyeciliği icra etmek isteyen kişiler, itfaiyeci nasıl olunur aramaları gerçekleştirerek, bu meslek hakkında bilgiler elde etmektedirler.

İtfaiyeci nasıl olunur konusu, çıkan yangınlarda ilk müdahale ekibi olan itfaiyecilik mesleğine özenen kişiler tarafından araştırılmaktadır. İtfaiyeciler, özel kıyafetleriyle ateş ve dumanlarla ilk teması kuran kişilerdir. Özel ekipmanlara sahip olan itfaiyeciler, hem yangını söndürmekteler, hem de yangının çevreye yayılmasını engellemektedirler.

İtfaiyeciler Ne İş Yapmaktadırlar?

İtfaiyeciler genel tanımıyla, yangın söndürme çalışmalarına doğrudan dahil olan kişilerdir. Bunun yanı sıra, çeşitli olaylar sonucunda acil yardım ve arama kurtarma çalışmalarına da destek veren bir meslek grubudur. İtfaiyeciler, birden fazla görevi bir arada yürüten değerli bir meslek icra etmektedirler.

İtfaiyeciler ne iş yapar sorusuna verilebilecek cevaplar şu şekildedir:

  • Herhangi bir noktada yangın çıkmasının ardından gelen ihbarlar neticesinde olay yerine ilk müdahaleyi yapmak için gelirler.
  • İlk olarak çıkan yangına müdahale ederek, can ve mal kaybının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.
  • Yangına müdahale sırasında etraftaki güvenlikte sağlanır ve yangından zarar görmeyen insanların, hiçbir şekilde etkilenmemesi sağlanır.

Nasıl İtfaiyeci Olunur?

İtfaiyeci olmak isteyen kişilerin ilk olarak, KPSS’ye girmeleri gerekmektedir. KPSS’ye giren kişiler, sınav sonuçlarında en az 70 puan almaları gereklidir. Çünkü itfaiyeci alımlarında 70 puan barajdır.

Adayın başvuru yapacağı sırada istenen tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. Özel sektörde itfaiyeci olarak çalışmak isteyen kişilerin, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik bölümlerinde mezun olmaları beklenmektedir.

İtfaiyeciler Ne Kadar Maaş Almaktadırlar?

Devlet bünyesi içerisinde çalışmakta olan itfaiyeciler, minimum 3.800₺ maaş almaktadırlar. Bu meslek grubunda alt maaş sınırı, 3.800₺’dir. Üst limit ise, 4.222₺’dir. İtfaiye erlerinin almış oldukları maaş bu şekilde belirtilmektedir.

İtfaiyecilerin maaşlarına yılda iki defa olmak üzere, zam yapılmaktadır. Maaşlara yansıtılan zamlarla birlikte de, itfaiyecilerin kazanmakta oldukları ücretler artmaktadır. İtfaiyeci maaşı, çalışma hayatı içindeki kademe ve derecelere bağlı olarak değişebilmekte ve dereceyle, kademenin yüksek olması, maaşa direkt olarak etki etmektedir.

İtfaiyeci nasıl olunur? İtfaiyeci maaşları 2021 yılı güncel rakamları hakkında detayları verdiğimiz bu konu dışında Pilot Nasıl Olunur? Hangi Bölümü Okumak Gerekir? yazımızda ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku