Kabin Memuru Nasıl Olunur? Kabin Memuru Maaşları

Kabin memuru nasıl olunur? Kabin memuru maaşları 2021 yılında ortalama ne kadar oldu? Host veya hostes olabilecek için gerekli şartları nelerdir?

Havayolu firmalarında görev alan kabin memuru internet üzerinden araştırılan mesleklerden bir tanesidir. Peki, kabin memuru nasıl olunur?

Kabin memuru nasıl olunur? Kabin memuru olabilmek için sizden istenen şartları karşılamanız gerekir. Kabin memuru olabilmeniz için gerekli şartları sizlere sunuyoruz. Yurt için ve yurt dışında çalışacağınız mesleklerden biri olan kabin memuru mesleğiyle sizde güvenilir bir işe sahip olabilirsiniz.

Kabin Memuru Nedir?

Havayolu firmasının belirlediği standartlara konfor ve güvenliği yolculara sunan kişilere kabin memuru adı verilir. Özellikle yolcuların uçuş sırasında rahat ve uygun bir şekilde seyahat edebilmeleri için görev alırlar

Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Uçaklarda görev alan kabin memurları yolcuların güvenliğini ve konforunu sağlamak için çalışır. Bununla beraber yiyecek ve içecek tedariğinde de uçuş boyunca hizmet verirler. Uçağa biniş anından iniş noktasına kadar aktif şekilde görev alırlar.

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Sivil havacılık kabin hizmetleri bölümünden mezun olmanız gerekir. Bu görevi yürütürken adli sicil kaydının bulunmaması gerekiyor. Belirli kriterler yerine getirildiği zaman hava yolları şirketleri üzerinden görevinizi yürütebilirsiniz.

Kabin Memuru Olma Şartları

Kabin memuru olmanın şartlarından bir tanesi en az 2 yıllık bölümlerden mezun olmaktır. Bununla beraber kabin memurlarının bazı niteliklere de sahip olmaları gerekir. Bu nitelikler;

 • Sözlü iletişim becerisi yüksek olmalı,
 • Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamalı,
 • Fiziksel ve zihinsel olarak dayanıklı olmalı,
 • Acil ve stresli durumlarda sakin kalmalı,
 • Dış görünüşüne önem vermelidir.

Bu gibi kriterler kabin memuru olmanın temek şartları arasındadır.

Kabin Memuru Görevleri Nelerdir?

Uçuş başlamadan önce ve başladıktan sonra kabin memurlarının bazı görevleri bulunur. Kabin memurunun görevleri;

 • Uçuş öncesi kabini düzenleme,
 • İçecek ve yiyecek servisi gerçekleştirmek,
 • Yolculuk tamamlandıktan sonra uçuş raporunu hazırlamak,
 • İçecek ve yiyecek gibi ihtiyaçları uçuş öncesi hazırlama,
 • Yolculara yerlerini göstermek,
 • Sözlü ve işaret dili ile gerekli prosedürler, yolcuları aktarmak,
 • Havacılık kural ve yönetmeliklerine uyması gerekir.

Kabin Memuru Maaşları

Kabin memurlarının maaşları 7.200 – 20.000 arasında değişiklik gösterir. Bu durum kişinin tecrübesi ile alakalıdır. Kabin memurları genel olarak 9.000 TL gibi bir ortalama maaş almaktadır.

Kabin memuru olmak için gerekli şartları, kabin memuru maaşlarını ve kabin memurlarının görevlerini kısaca bu yazıda bahsettik. Bu yazımız sonrasında yine daha önce sitemizde yer verdiğimiz Odyometri Nedir? Ne İş Yapar? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku