Kapadokya Tatil Rehberi ve Otelleri

Kapadokya, cennet ülkemizde tatil için düşünülecek en güzel tarihi ve turistik merkezlerden biridir. Tatil rehberi makalemizde Kapadokya’ya yer verdik. Buranın büyüleyici bir havası vardır. Tatile çıkmadan önce herkesin belirli öncelikleri vardır. Tarih, doğa, deniz, kum, güneş, gece hayatı, içmek, spor ve tabi ki eğlence belli başlı beklentilerdir.

Tatil Yapmak için Kapadokya

Kapadokya size kültürü eğlenceyi ve romantizmi doyasıya verebilecek bir yer.  Kapadokya sınırları içine girer girmez sizi mistik gizemli bir atmosfer karşılayacak. Bu atmosferin sizde yaratacağı hisler, kelimelerle aktarılamayacak kadar dokunulmaz ve güçlüdür.

Bu nedenle oraya ayak basmadan asla bu duyguları başka bir yolla hissedemezsiniz. Bir kere buranın 60 milyon yıllık bir tarihi olduğu söylenir. Burası Kayseri Niğde Aksaray Nevşehir ve Kırşehir illerimizi kapsar. Buranın yeryüzü dokusu, volkanik yapının yumuşamış tabakasının bin yıllar içinde yağmurlarla ve rüzgarlarla dövülerek farklı bir görünüm alması ile diğer dokulardan ayrılıyor.

Kapadokya Peribacaları hiçbir yerde bulunamayacak güzelliklerdir. Bu yapılar, mananın madde ile ifade edilmesinde, kelimeler aracı olmadan yani yanlış anlamalara yol açmadan, doğrudan doğruya hislerinizle atmosfer arasında köprü oluyorlar.  Tarihte yolculuk edebileceğiniz, şimdiki zamanla tarih arasında geçiş noktaları olarak gösterilebilirler.

Buralarda Hitit uygarlığının, Hristiyan medeniyetlerinin, Romalıların kültür izleri açıkça görülebiliyor ve yer altında, yağma ve saldırılardan kaçmak için inşa edilen şehirler, hala o zamanlardan kalan korku ve çaresizlik duygularını içinizde uyandıracak güçte.  Romalılar, Hristiyanlığı yasakladıklarında insanlar yer altındaki şehirlere kaçarak ibadetlerine buralarda devam ediyorlardı.

Kiliselerin büyük çoğunluğu yer altı şehirlerde varlığını devam ettiriyorlar. Bir kısmı da kayaların yontulması suretiyle oluşturulmuş, insafsız zamanın aşındırıcı ve yok edici gücüne karşı direniyorlar. Bu bölgenin, İpek yolu üzerinde olması nedeni ile birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını görüyoruz.

Kapadokya Medeniyetleri

Başlarda Hititler, sonra Persler, sonra Persleri yenen Büyük İskender ve ondan sonra da Roma buralarda belli süreler hakimiyet kurmuşlar. Bu medeniyetlerin izleri hala bizleri eski tarihlere götüren araçlar gibiler. En güzel tatil yeri olarak Kapadokya ön sıralardaki yerini haklı olarak koruyor.

Kapadokya Tatil Rehberi

Tatilinizi burada yapmaya karar verdiğinizde, gezebileceğiniz yerler var. Burası sadece doğal güzellikler ve tarihle sınırlı değil. Ortahisar, Uçhisar Göreme, Avanos ve Çavuşin, Ürgüp gibi gezilmesi gereken yerler var. Avanos’ta ilginç müzeler sisi ağırlayacak. Saç müzesi bu güne kadar hikayesi ile en ilginç müze olarak anlatılacak.

Fransız bir kadının bıraktığı bir tutam saçı, on binlerce kadının tutam tutam saçları izlemiş ve bu müzede 16 bine yakın kadının saçları bulunuyor.  Seramik atölyesi, taş köprü ve tahta köprü gitmeniz gereken belli başlı yerler olarak sıralanıyor. Çavuşin lokasyonuna gittiğinizde vadiler kiliseler camiler ve hanlar sizi ağırlar.

Balonlarla Seyahat

Balonlarla yapılan uçuşlar, eşsiz gün batımının gökyüzünden izlenmesi buranın bir geleneği haline gelmiş. Hatta sevgililer burada balonla gökyüzüne yükselirken birbirlerine evlenme teklif ediyorlar ki bu da romantizmin zirvesine çıkmak, bu özel anı zihinlerde ölümsüzleştirmek için tercih ediliyor.

Bu lokasyonda kayalara yontulmuş eski yapı kiliseleri görmeniz gerekli.  Sonrasında Göreme’deki aşk vadisine gitmeniz sizi başka bir boyuta çıkaracak. Hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak yükseleceksiniz.  Uçhisar’a geldiğinizde sizi oteller, restoranlar, konaklar ve kaleler karşılayacak. Güvercinlik vadisi, güvercin yuvaları ile dolu olarak sizi bekliyor.

Koşu ve meditasyon için yeryüzündeki en dingin alanlardan biridir burası. Hemen sonraki durağınız Ürgüp oluyor. Burada da kale, vadiler, tepeler ve Asmalı konak, Gomeda Vadisi, Ortahisar Kalesi turistleri mıknatıs gibi çeken yerler olarak görülmeye değer.  Makalenin başında yer altı şehirlerinden söz etmiştik.

Saldırganlardan ve yağmacılardan korunmak için oranın zamane yerlileri, yer altına kaçmakta çareyi bulmuşlar. Yer altı şehirlerini mutlaka gezmelisiniz. Rehberler sizi adım adım yönlendirecekler. Rehber yoksa da mobil telefonunuza indireceğiniz Piri  uygulaması ile her lokasyonun tarihi ve en meşhur hikayelerini Türkçe olarak dinleme şansınız var.

Kapadokya Otelleri 2021

Kapadokya turistik bir cennet, dolayısı ile burada turistlerin konaklayacağı oteller var. Mesela Kayakapı Premium Caves 987 liradan başlayan ücretlerle hizmet veriyor.  Aydınlı Cave hotel 554 liradan başlayan fiyatlarla misafir ağırlıyor. Göreme Inn hotel 1.088 lira, Karlık Evi Butik Otel 998 liradan turist ağırlıyor.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku