Maliye Bakanlığı Memuru Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Maliye Bakanlığı memuru nasıl olunur? Maliye memuru maaşları 2021 yılında ne kadar? Memur alımı için başvuru şartları ve alınması gereken eğitimler nelerdir?

Devlet kurumlarında çalışan ve büro memuru ismiyle de bilinen maliye memuru, devlet kurumlarında çalışmalar yürütmekte olan bir meslektir.

Maliye Bakanlığı Memuru, Maliye ve Hazine Bakanlığında çalışmakta olan memurlara denilmektedir. Daha geniş bir çerçevede bakılacak olursa, bir banka, kurum, yatırım yapılmakta olan bir kuruluşun veya mali işlerle uğraşmakta olan kurum ve kuruluşların, mali alanda gerekli olan işlerini yapmakta olan ve alanında uzman kişilere denilmektedir.

Maliye Bakanlığı Memuru Olmak İçin Alınması Gereken Eğitimler

Maliye memuru olmak isteyen bir kişinin ilk başta, 4 yıllık bir üniversite eğitimi alması gerekmektedir. Alacakları üniversite eğitimi ise, üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde var olan herhangi bir bölümden mezun olunmalıdır.

Maliye memuru olmak için gerekli olan şartlardan biri de, üniversite mezuniyetinden sonra KPSS’ye girerek, en az 70 puan alınmasıdır. KPSS’den 70 ve üzeri bir puan alındıktan sonra sözlü mülakata girilmeli ve bu mülakattan da başarılı olunmalıdır. Sözlü mülakatta başarılı olunursa, maliye memuru olmaya hak kazanılmakta ve boş kadrolardan birine atanarak, göreve başlanmaktadır.

Maliye Memurunun Sahip Olması Gereken Özellikler

Maliye memuru olmak isteyen bir kişinin sahip olması gereken belli başlı özellikler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

  • Matematik alanında yeterli bilgi birikimine sahip olmak,
  • Takım çalışmasına yatkın ve uygun olmak,
  • Masa başı çalışmalarına uygun olmak,
  • Maliye alanında gerekli olan işlemleri yapabilmek için, kullanılacak bilgisayar programlarını bilmek ve bu bilinen programları etkili bir şekilde kullanmak.

Maliye memuru özellikleri, bu mesleği icra etmek isteyen her kişinin sahip olması gereken yetkinliklerdendir.

Maliye Bakanlığı Memuru Ne Kadar Maaş Almaktadır?

Memur olarak çalışan bir kişi, yılda iki kez maaşına zam alma hakkına sahip olmaktadır. 2021 yılı içerisinde açıklanan zam oranıyla doğrusal olarak, maliye memurlarının almış olduğu en düşük ücret, 3.997₺’den, 4.264₺’ye kadar çıkmaktadır.

Belirlenen bu en düşük maliye memuru ücreti, göreve yeni başlayan ve tecrübesiz olan bir maliye memuru içindir. Maliye memuru maaşı, tecrübeli olarak ve kıdem arttıkça daha da yüksek olmaktadır.

Maliye Bakanlığı Memur Alımı 2021

Hazine ve Maliye Bakanlığı memur alım başvuruları için 2021 yılındaki başvuru şartları ve başvuru yapma ekranına alttaki linkten ulaşabilirsiniz. Burada hem memurluk hem maliye müfettişliği gibi alanlarda yapılacak olan sınav duyuruları yer almaktadır.

Maliye memuru olmak için neler yapmalısınız ve nasıl maliye memuru olunur başlıklı bu yazımız sonrasında Astsubay Nasıl Olunur? diye merak ederseniz de Astsubay Nasıl Olunur? Astsubay Alımı ve Maaşları başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku