Milli Savunma Üniversitesi Başvurular Ne Zaman? Başvuru Şartları Nedir?

En çok merak edilen konulardan biri olan Milli Savunma Üniversitesi başvuruları hangi tarihte ne zaman olacağı ve başvuru şartları neler olacağı…

Ankara’da bulunan ve Türk Kara Kuvvetlerinin temel subay kaynağı olan Kara Harp Okulu, Kara Kuvvetli Komutanlığının ihtiyaç duyduğu sınıfta ve sayıda subay yetiştirmekte ola askeri yükseköğretim kurumu olarak hizmet vermektedir.

Kara Harp Okulu, Subay yetiştirmenin yanı sıra Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Harita Mühendisliği, İşletme, Kamu Yönetimi, Sosyoloji ve Uluslararası İlişkiler lisans programları için de ulusal ve uluslararası denkliği olan Lisans düzeyinden diplomaları vermektedir.

Piyade, Tank, Topçu, Kara Havacılık, Maliye ve Harita sınıfları başta olmak üzere pek çok sınıf için subay yetiştirmekte olan Kara Harp Okulundan mezun olan subayların pek çok haktan faydalanmasına olanak verilmektedir. Askeri sosyal tesisler ve lojman hakkı ve OYAK üyeliği de bu sosyal imkanların başında gelmektedir.

Bu haberimizde 2020 yılında Kara Harp Okulu için Birinci Sınıfına ve İngilizce Hazırlık sınıfına olmak üzere, yapılacak olan iki ayrı alımdan söz edeceğiz.

Başvuru şekli nasıl olmalıdır ve hangi aşamalardan geçilir?

İlk olarak başvuru koşullarını incelemelisiniz ve hem erkekler, hem de bayanlar için aynı olan bu şartları sağlamanız halinde 2020 yılının Nisan ve Mayıs aylarında www.msb.gov.tr  adresinden başvuruları takip etmelisiniz. Aksi halde adayların seçim aşamalarına çağrılmaları mümkün olmayacaktır.

Başvuru aşamasını tamamladıktan sonra YGS 1 ve YGS 6 arasındaki tüm puan türlerinden alınan en yüksek puanın sıralaması yapılacaktır. Hangi sayıda aday çağrılacaksa, buna göre çağrı puanı ve baraj puan belirlemeleri de yapılacaktır. Bu aşamada başarılı olanları ise mülakat aşaması bekleyecektir. Yine resmi sitede yapılacak duyuru ile çağrı tarihleri belirtilecektir. Bunun dışında ise adreslere herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

İkinci aşamadan da başarıyla ayrılan adayların, seçim aşamasında aldıkları puanlarla birlikte 2020 LYS sonuçlarına göre sıralamalar yapılacaktır. LYS puanında taban puanı geçemeyen adayların ise sıralamada isimleri bulunmayacaktır. Kontenjana girmeyi başaranlar sevk edilecekleri hastaneden alacakları raporlar ile askeri öğrenci olup olamayacaklarının yanıtını alacaklardır.

Genel başvuru şartlarının incelenerek, uygun olunup olunmadığına karar verilmelidir. Bunlar arasında;

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak başta olmak, üzere en fazla 20 yaşında olmak, sağlık raporunu olumlu olarak alabilmek ve “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği“ ne uygun olmak gibi şartlar aranmaktadır.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku