Mudanya Gezilecek Yerler Listesi

Mudanya gezilecek yerler yazımızda, Bursa’nın Mudanya ilçesine gittiğiniz mutlaka görmeniz gereken gezilecek yerleri 2021 ayrıntılı yazdık

Mudanya Gezilecek Yerler

Bursa’nın denize kıyısı olan üç ilçesinden biri olan Mudanya, hem tarihi dokusu hem de yıllara rağmen bozulmayan doğasıyla misafirlerini ağırlamayı beklemektedir. Bursa merkezinden sadece yarım saatlik bir mesafede bulunan Mudanya’ya İstanbul’dan da araba ve feribotla ulaşmak mümkündür.

MUDANYA MÜTAKERE EVİ

Mudanya sahilindeki önemli bir yapı olan Mudanya Mütakere Evi, büyük bir tarihe tanıklık etmiş önemli bir yapıdır. Ülkemizin girdiği Kurtuluş Savaşı’nda aldığımız zaferin tam anlamıyla taçlandırıldığı Mudanya Mütakeresi bu evde yapılmıştır.

İlçenin merkezinde bulunan evde ikinci cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün odası ve değerli eşyalar bulunmaktadır.

Günümüzde müze olarak kullanılan Mudanya Mütakere Evi’ne girişler 5 lira olarak belirlenmiştir. Müze olan eve girişler pazartesi hariç haftanın her günü mümkündür.

MUDANYA ŞEHİTLER ANITI

Mudanya şehir merkezinde bulunan anıt, halk için önemli bir buluşma merkezidir.

Kurtuluş Savaşı sırasında şehit düşmüş dokuz Mudanyalı asker için dikilmiş olan anıtta kahraman asker Şükrü Çavuş’un da ismi yazılıdır. Bu dokuz şehidimizindiğerlerin isimleri Aziz oğlu Mehmet, Talat, Mestan oğlu Osman, Ali oğlu Tahir, Halil oğlu Mehmet, Kürt Hasan, Kamber oğlu İbrahim ve Hasan oğlu Mehmet’tir.

TRİLYE EVLERİ

Mudanya ilçesinin tarih kokan mahallesi Trilye, şehir merkezinden yaklaşık 11 kilometre uzaklıktadır.

Kültür ve tarih kokan evlere sahip olan Trilye’nin sokaklarında gezerken, o ahşap yapılı evlere bakarken adeta bir büyüye kapılırsınız. Genelde üç katlı olan Trilye evlerinin kimisi iki katlı da olabilmektedir.

Çoğunlukla ikinci katları ara kat olan evlerde birinci katlar yaz aylarında kullanılmaktadır. Üçüncü katta ise oturma odaları ve yatak odaları bulunmaktadır.

Trilye evleri kesinlikle görülmesi gereken, tarihe tanıklık edebileceğiniz güzide yapılardır.

MUDANYA RUM MAHALLESİ

Giritli Mahallesi adıyla da anılan rum mahallesi Mudanya’nın merkezinde bulunur. Mudanya Mütakere Meydanı’ndan itibaren başlayan bu mahalle ilçenin kültür kokan yerlerinden biridir.

Hem tarihi evleri, hem orijinalliğini yitirmemiş sokakları, hem de denize yakınlığıyla gezilip görülmesi gereken bir mahalledir. Günümüzde ise ismi Halit Paşa Mahallesi olarak bilinmektedir.

TAŞ MEKTEP

Mudanya’nın Trilye (Zeytinbağı) mahallesinde bulunan bu mektep görkemli yapısı ile kalitesini hiçbir zaman kaybetmemiştir. Bir zamanlar öğrenciler için eğitim yuvası olan Taş Mektep’in günümüzde ise kültür merkezine dönüştürülmesi planlanmaktadır.

GEZİLECEK DİĞER YERLER

Bursa’nın bu güzel ve şirin ilçesinin gezilecek yerleri bunlarla sınırlı değildir. Mudanya’da daha birçok tarihi ve turistik yer bulunmaktadır.

Bu güzellikler de ziyaret edenlerin ağzını açık bırakmaktadır.

BU YERLER NERELERİDİR?

▪︎Balat Ormanı

▪︎Burgaz Altınkum Halk Plajı

▪︎Trilye Sahili ▪︎Güzelyalı Sahili

▪︎Tahir Paşa Konağı

▪︎Kumsaz Plajı

▪︎Trilye Fatih Cami

▪︎Dündar Evi

▪︎Kurşunlu Kadınlar Plajı

▪︎Kapanca Antik Limanı

▪︎Tabut Ev

▪︎Kemerli Kilise

▪︎Dereköy Kilisesi

▪︎Kumyaka Halk Plajı

MUDANYA LEZZETLERİ

Mudanya’ya gelme imkanını bulursanız balık ekmek, midye gibi deniz ürünlerini tatmayı unutmayınız. Trilye mahallesinde de bir fincan kahve içmeyi ihmal etmeyiniz.

Kaynak: Mudanya Belediyesi

Ayrıca Çandarlı Gezi Rehberi yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku