Normal Doğum, Sezaryen Doğum ve Suda Doğum Farkları Nedir?

Normal doğum, sezaryen doğum ve suda doğumun farkları nedir? Hangi doğum hem anne hem de bebek için en avantajlı olan doğum türüdür?

Anne adayları için oldukça kıymetli olan doğum anı ne zaman olursa olsun özel hissedilir. Ortalama 40 hafta süren doğum sürecinde anne ve bebeğin sağlığı her şeyden önceliklidir. 40 haftalık süreç kadar hangi doğum yönteminin seçileceği konusu da önemlidir.

Normal ve sezaryen olarak yapılan doğumun anne ve bebek için avantajları olduğu kadar dezavantajları da var. Sizler için doğum çeşitlerini ve doğum çeşitlerinin avantaj ve dezavantajlarını açıkladık.

Normal Doğum Nedir?

Anne rahmindeki kasılmaların başlamasının ardından rahim ağzı açılır. Açılan rahim ağzından bebek genellikle baş aşağı doğru gelmeye başlar. Anne ve doktorun çabaları ile bebek dünyaya gelir. Doğumun süresi genelde birkaç saattir ancak annenin bulunduğu duygusal ve fiziksel ortam süreyi uzatabilir.

Anne ve Bebek İçin Getirdikleri Nelerdir?

Normal doğumda bebeğin gelmesi sırasında perine bölgesinin yeterince gerilmemesi durumunda epizyotomi yapılabilir. Epizyotomi annenin doğum sayısına, bebeğin başının büyüklüğüne, perine koruma tekniğine göre yapılır. Fakat epizyotominin geç açılması/açılmaması, bebeğin başının büyük olması gibi durumlarda makat kaslarının yırtılmasına, anne haznesinin yırtılmasına neden olabilmektedir.

Sağlıklı bir doğum süreci sonrasında ise anne ile bebeğin buluşması erken olacaktır, duygusal açıdan bu çok önemlidir. Anne, bebeğini erken emzirebilecek, günlük fonksiyonlarına daha çabuk dönebilecek ve hastanede daha az zaman geçirecektir.

Bebek normal doğum ile dünyaya geldiğinde bakterilerle hemen tanışacağı için bağışıklık sistemi daha güçlü olacaktır. Bebeğin iri olması bebeğin doğum esnasında omzunun takılmasına ve kalıcı sinir hasarlarına hatta hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bebeğin strese girme ihtimali vardır ve kalp atışlarını yavaşlatabilir. Bu nedenle normal doğum yapılan yer hastane olmalıdır çünkü gerekli durumda direkt olarak müdahale edilmelidir.

Sezaryen Doğum Nedir?

Cerrahi müdahale ile anestezi uygulanarak anne karnının kesilmesi ve bebeğin alınması işlemidir. Annenin taşıyıcı hastalık bulundurması, bebeğin rahimdeki duruş yapısı gibi nedenler sezaryen doğumun tercih edilme sebebi olabilir.

Anne ve Bebek İçin Getirdikleri Nelerdir?

Sezaryen doğum bebek için en az risk taşıyan yöntem olarak kabul edilir. Anne açısından ise normal hayata dönüş süresi daha uzundur. Normal doğumda anne birkaç saatte normal hayata dönüş sağlayabilirken sezaryen doğumda ise bu süre 3-4 güne çıkar. Ayrıca bir ameliyat olduğu için enfeksiyon, damar ve organ yaralanmaları yaşanabilir.

Suda Doğum Nedir?

Bebeğin bir sıvı içinde geliştiğini esas alan teori ile küvet ya da havuzun 37 derece su ile doldurularak doğumun yapılmasıdır. Ilık suyun dinlendirici etkisi, annenin suda yüzdürülmesi ile hareket etmesi, hareketin etkisi ile daha çok oksijen alan rahmin kasılmalarında hafifleme ve bebeğe daha çok oksijen gitmesi, suda stresin azalması ve hem fiziksel hem de mental açıdan rahatlayan annenin doğuma odaklanması sağlanır.

Anne ve Bebek İçin Getirdikleri Nelerdir?

Erken doğum ihtimali, enfeksiyon, aşırı kanama, bebeğin dışkısını yapması gibi ihtimaller varsa suda doğum hekimler tarafından önerilmez.

Son yıllarda artış gösteren suda doğumun yapılan araştırmalar sonucu risklerininde olduğu ortaya çıktı. Ölüm oranının normal doğumdaki oranlara yakın olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan başka bir araştırmaya göre göbek kordonunun kopması sonucu hava emboli riski oluşabilir. Yenidoğan bebeklerde akciğer enfeksiyon hastalıklarının arttığı gözlemlenmiştir.

Normal doğum, sezaryen doğum ve suda doğum hakkında detaylı olarak bilgiler vermeye çalıştığımız bu yazımız dışında Rahat Bir Doğum İçin Ne Yapılmalı? 24+ Öneri konumuzu incelemenizi öneririz.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku