Odyometri Nedir? Ne İş Yapar? Odyometri Maaşları

Odyometri nedir? Odyometri teknikerleri ne iş yapar? Odyometri maaşları 2021 yılı için ortalama ne kadar? Tüm merak edilenleri detaylı ve özetle yazdık

Gerek devlet kurumlarda gerek özel kurumlarda çalışma ortamı bulabilen Odyometri teknikerliği üniversite tercihi yapmakta olan gençlerin merak ettiği mesleklerin başında gelmektedir.

Odyometri teknikerliği, devlet hastaneleri ve özel hastanelerin kulak burun boğaz uzmanı yanı kısaltması KBB olarak biline hastane birimlerinde KBB uzmanı veya Odyoloji uzmanının denetim ve gözetimi altında çalışan kişiler verilen isimdir.

Bu bölümden mezun olan kişiler odyometri olarak adlandırılmaktadır. Odyometri bölümünün eğitim süresi 2 yıldır.

Odyometri Teknikeri Ne İş Yapar?

Odyometri bölümün ilgi alanı daha çok işitme rahatsızlıklarıdır. Bundan dolayı görev aldıkları birimler daha çok KBB birimleri ve aynı zamanda beraber çalıştıkları uzmanlar daha çok KBB uzmanı ve odyologlardır.

  • Odyometri bölümü mezunları bu iki uzman mesleğin denetim ve sorumluluğunda genellikle aşağıdaki görevleri yerine getirmektedir;
  • Odyometrsitler KBB uzmanı veya odyoloji uzmanı olarak iki meslek grubu tarafından hasta muayene edildikten sonra hastaya uygulanması gereken işitme testlerini uygulayan kişilerdir.
  • Bu uzmanlar tarafından verilen işitme ölçümlerini yaptıktan sonra bu ölçümlerin sonuçlarını KBB uzmanına bildiren kişilerdir.
  • Bunun yanı sıra ağır işitme kaybı bulunan hastalara da işitme cihazını uygulayan kişilerdir.
  • Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilerek resmi ve özel okulları dolaşarak çocuklara işitme testleri uygular. Olası bir işitme problemi olan öğrencileri tespit edip tedavi edilmesini sağlar.
  • İşinde kullandığı tıbbi alet ve cihazların bakımını ve onarımını yapan kişilerdir.
  • Odyometri için hastane kayıtlarını tutar ve gerektiğinde ise ilgili kontrollerini yapan kişilerdir.

Odyometri Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Odyometri mesleğini merak edenler odyometri teknikeri maaşları kamu hastanesinde veya özel hastanelerde çalışanlar olarak ikiye ayrılır ve bu kurumlara göre maaş farkı değişmektedir.

Herhangi bir üniversite hastanesi veya devlet hastanesinde çalışan Odyometri Teknikeri 3500-4500 lira civarında maaş alabilmektedir. Bunun dışında özel hastanelerde çalışanlar için ise odyometri maaşları genellikle 3500-500 lira arasındadır.

Odyometri teknikerliği için bu bölüm mezunlarına özel hastanelerde ise 5-7 bin arasında bir maaş seyri vardır. Odyometri teknikerliği maaşı ortalaması 3500-5000 TL arasında seyretmektedir.

Odyometri nedir? Odyometri teknikerleri ne iş yaparlar ve mesleğin önü açık mı? Maaşları ortalama ne kadar gibi soruları bu yazıda özetledik. Bu yazımız dışında sitede daha önce yer verdiğimiz Ortopedi Teknisyeni Nasıl Olunur?  başlıklı yazımız da yine sağlık sektöründe çalışmak isteyenlerin ilgisini çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku