Pilot Nasıl Olunur? Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Pilot nasıl olunur? Pilot olmak için hangi bölümden mezun olmak gerekir? 2021 Güncel pilot maaşları ne kadardır? Pilotluk hakkında merak edilenler. Pilot olmak heyecan verici mesleklerin başında geliyor. Dolgun maaşı ve sunduğu sayısız fırsatlarla dünyanın en iyi mesleklerinden bir tanesidir. Pilot nasıl olunur?

Pilot nasıl olunur? Pilot olmak için gereken şartlar nelerdir? Pilot, uçağı kullanan görevli kişilere verilen isimdir. Günümüzde pek çok kişi bu mesleği yapmak için uğraş gösteriyor.  Pilotluk arayışında olan hava yolu firmalarının sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Pilotlara olan ihtiyacın artması ile beraber lisans programlarından mezun olan öğrencilerinde önü açılmaya başlandı. Havacılık Örgütü’nün belirlemiş olduğu okullardan eğitim alarak sizde pilot olmaya hak kazanabilirsiniz.

Pilot Olmanın Avantajları

 • Ayda sekiz gün çalışır.
 • Diğer mesleklere göre yüksek maaş alır.
 • Ücretsiz ya da indirilmiş fiyatlarla seyahat eder.
 • Türkiye şartlarında 8.500 TL ile 40 bin TL arası maaş alırlar.

Pilot Olmanın Dezavantajları

 • Pilotun ayda kaç gün çalışacağı bağlı bulunduğu şirkete göre değişebilir. Pilotlar ayda en az 8 en çok 20 kere uçabilir.
 • Kaptan pilotlar altı ayda bir fiziksel sınavdan geçer. Sağlık sorunları bulunan pilotlar görev alamaz.
 • Pilotlar yıl içerisinde iki kere uçuş testine girer.
 • Maliyetli bir meslektir.

Pilot olmayı düşünüyorsanız tüm bu konuları dikkate almanız gerekir.

Pilot Olma Şartları

 • Pilot olmak için gerekli eğitimi almanız gerekir.
 • Dört yıllık üniversite mezunu olmalısınız.
 • İleri seviyede İngilizce bilmelisiniz.
 • Fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı olmanız gerekir.

Ücretli Pilotluk Eğitimi Hakkında

Pilot olabilmek için CPL lisansını almalısınız. Özel uçuş okullarına başvuru gerçekleştirerek ücretli pilotluk eğitimi alabilirsiniz.  Eğitim ortalama 18 ay sürer. Türkiye’de onlarca pilot okulu bu konuda hizmet vermektedir. Pilotluk için okul seçimi yaparken detaylı bir şekilde araştırma yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Ücretsiz Pilotluk Eğitimi Nasıl Alınır?

THY bazı dönemlerde yetiştirilmek üzere pilot alımı gerçekleştiriyor. Bu eğitim esnasında sizlerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Eğitiminizi aldıktan sonra en az 10 yıl THY bünyesinde çalışmanız gerekir. İstenilen şartları sağlamanız durumunda THY’nin Uçuş Akademisi bünyesinde açmış olduğu ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Sizde pilotluk mesleğinde istenen özelliklere sahipseniz hemen başvuru yapabilir ve bu prestijli mesleği icra edebilirsiniz. İster ücretli isterseniz ücretsiz bu meslek için eğitim alabilirsiniz.

Pilot nasıl olunur? Başlıklı bu yazımız sonrasında Apron Memuru Nedir? Apron Memurları Ne İş Yaparlar? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku