Polis Akademisi Eğitimi Kaç Yıl?

Polis olmak isteyen bireyler, farklı eğitim süreçlerinden geçerler. Bu süre ortak bir yönetmelik ile belirlenmekte ve geçerlilik göstermektedir. Polis meslek eğitimi merkezlerinde ki yönetmeliğe göre, adayların en az 6 ay eğitim alması ve bu eğitimi başarı ile tamamlaması gerekmektedir. Ancak 15 Temmuz sonrası, devlet dairelerinden açığa alınan veya meslekten ihraç edilen memurların sayısı bir hayli fazla olduğu için ortaya çıkan polis açığının doldurulması gereksinimi duyulmuştur. Bu nedenle verilen eğitim süresinde kısalma yaşanmış ve teorik eğitimlerin yanı sıra, uygulamaları eğitim sistemine önem verilmiştir. Ayrıca polis eğitimi, söz konusu mesleğin kendi arasında ayrılan branşlara göre de değişkenlik göstermektedir. Meslek eğitim süresinde yapılan değişiklik, resmi kaynaklar tarafından duyurulmuştur.

Eğitim Süresi

Polis meslek eğitim merkezi tarafından belirlenen giriş yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, eğitim süresi en az 6 ay dan 4 aya indirilmiştir. Farklı yıllarda değişiklik gösteren lisans mezunlarını kapsayan polis alımı da, Ponem tarafından yapılan değişikliğe göre 4 aya düşürülmüştür. Bu değişiklik 2017 yılının ocak ayında resmi gazete yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Eğitim formatı ve içeriğinde herhangi bir değişiklik yaşanmamıştır. Ancak uygulama eğitimlerin süresi ve içeriği biraz daha ağır hale getirilmiştir.

Polis Meslek Eğitim Merkezleri Eğitim Öğretim Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklik

  • 15/7/1015 tarihli ve 29417 sayılı Resmi gazetesinde yayınlanan yönetmeliğin 6. Maddesinin birinci fıkrasında yer alan ‘altı! Sayısı ‘dört’ şeklinde değiştirilmiştir.
  • Aynı yönetmeliğin 7. Maddesinde yer alan ‘altı’ sayısı, yine ‘dört’ sayısı ile değiştirilmiştir.
  • Bu tarihten ve yönetmelik değişiminden önce polis meslek yüksekokullarında eğitim gören öğrencilerde, söz konusu değişikliğe dahil edilmiştir. Yani eski öğrenciler de 4 aylık eğitim süresinden sonra mezun olma hakkına sahiptir.
Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku