Polis Akademisine Nasıl Girilir? Gerekli Şartlar

Polis akademisine nasıl girilir? Polis olabilmek için hangi şartları sağlamanız gereklidir? Polis Akademisi’ne başvuru öncesi bilmeniz gerekenler

Belirli zaman dilimlerinde Emniyet Teşkilatı tarafından düzenli olarak yapılan polis alımları devam etmektedir. Bu alımların bir bölümü lise mezunları, diğer bir bölümü ise ön lisans ve lisans mezunları için geçerli kılınmaktadır. Polis akademisine girebilmek için yapılması gereken ilk şart TYT’ ye girmek ve istenilen puanı alabilmektir. İstenilen puan her sene değişkenlik gösterse de, ortalama 280 civarında bir puana ulaşmak gerekir. Daha sonra Polis Meslek Yüksek Okuluna başvuru yapılmalıdır. Söz konusu başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından mülakat için adaya belirli bir tarihte gün verilecektir. Ortalama 2 veya 3 hafta sonra mülakata katılım sağlanmaktadır. Bu mülakat fiziki ve sözlü olarak iki gruba ayrılmaktadır. Ayrıca sağlık konusunda da ayrı bir test uygulanmaktadır.

Gerekli Şartlar

Fiziki mülakat da, boy ve kilo gibi temel özellikler incelenmektedir. Fiziki mülakatı başarı ile geçen adaylar, sözlü mülakata tabi tutulmaktadır. Burada da psikoloji ölçümleri yapılmakta ve birkaç soru sorulmaktadır. Söz konusu süreçleri başarı ile tamamlayan adaylar, Emniyet Müdürü karşısına çıkarılmaktadır. Müdür tarafından da onay olan polis adayları, intibak eğitimine katılmaya hak kazanmaktadır. Eğitim sürecini de başarı ile tamamlayan öğrenciler, çevik kuvvet ya da güven timi branşlarında göreve başlatılmaktadır. Polis akademisi eğitimleri sırasında farklı sözlü ve uygulamalı dersler söz konusudur. Mezun olmak için, verilen tüm eğitimlerden başarı ile geçmek gerekmektedir.

Polis olmak isteyen adayların işini kolaylaştıran bir kanun da çıkarılmıştır. Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları yönetmeliğine göre yazlık üniforma giyildiği zaman görünmeyen dövme, yara ve kesik izleri engel bir durum olmaktan çıkmıştır. Ayrıca polis akademisine girme konusunda yapılan mülakatlardan geçemeyen öğrenciler, bir daha ki dönemlerde tekrar başvuru yapma hakkına da sahiptir.

KPSS Şartsız Lise Mezunu PÖH Alım Başvuruları

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 2]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku