Polis Güvenlik Soruşturması Nedir?

Polis güvenlik soruşturması nedir? Neden yapılır? konuya dair ayrıntılı açıklamayı aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.Polislik, günümüzün en gözde mesleklerinden birisidir. Okul sonrası iş imkanının garanti olması, her yıl polislik mesleğine başvuranların sayısını da arttırmaktadır. Ancak, ülkemizin güvenliği açısından en önemli ve şerefli mesleklerden birisi olan polisliğe girmek hiç de kolay değil. Adaylar, polis olabilmek için belirli sınav ve mülakatlardan geçmek zorundadır. Güvenlik soruşturması, polis olmak isteyenlerin sicil açısından bu mesleği yapmaya uygun olup olmadıklarının araştırıldığı aşama olarak, büyük önem taşımaktadır.

Polis Güvenlik Soruşturması Nedir?

Devletimizin her açıdan güvenliğini sağlayan, toplum içerisinde huzur ve sükunetin sağlayıcısı olan polisler, bu önemli mesleği icra etmek için, gerekli koşulları taşımalıdır. Güvenlik soruşturması, polis olmak isteyen kişilerin, bu koşulları taşıyıp taşımadığına dair yapılan araştırmadır. Kişinin, herhangi bir suçtan dolayı güvenlik güçlerince aranıp aranmadığı, ülke güvenliğini yıkıcı faaliyetlerde bulunup bulunmadığı, daha önce herhangi bir suçtan dolayı sicil kaydının olup olmadığı, polis güvenlik soruşturması ile belirlenir. Ayrıca soruşturma süresince, kişinin ahlaki ve karakteristik açıdan çevresinde nasıl bilindiği, sır saklama yönüyle devletin önemli kademelerinde görev yapmaya uygun olup olmadığına dair gereken bilgiler, yerinde öğrenilir. Polis adayının yerli yabancı insanlarla ilişkisi, profesyonel ekipler tarafından detaylı araştırma ile öğrenilir.

Polis Güvenlik Soruşturması Ne Kadar Sürer?

 Polis güvenlik soruşturması, kişi hakkında gereken bilgilerin toplanması açısından uzun bir süreci kapsamaktadır. Yetkili kurum, soruşturma için gerekli onayı verdikten sonra, ortalama 2 aylık bir sürede güvenlik soruşturması tamamlanmaktadır. Ancak, kişinin okula girmesinden sonra başlayan araştırma süreci, bazı zamanlarda daha da uzun sürebilmektedir.

 Polis Güvenlik Soruşturması İle Yetkili Kurum Neresidir?

Soruşturma, Emniyet Genel Müdürlüğü ile, yerel amirliklerin işbirliği içerisinde yapılır. Devletin, gizlilik gerektiren kurumlarında görev alacak polisler yetiştirmek üzere İl Emniyet Müdürlükleri, soruşturma sürecini kapsamlı şekilde yürütür. Ayrıca gerekli durumlarda, Milli İstihbarat Teşkilatı ile yardımlaşarak soruşturma tamamlanır.

 Güvenlik Soruşturması Neden Yapılır?

Çeşitli açılardan polislik mesleğini yerine getirmeye uygun olmayanlar, devletin önemli kademelerinde görev alarak, yetkileri haricinde bilgi sahibi olabilirler. Bu durumda, devletin güvenliğini, ulusal ve uluslararası alanda menfaatlerini, milli birlik ve beraberliğini tehlikeye atacak girişimlerde bulunabilirler. Polis güvenlik soruşturması, bu gibi durumların önüne geçmek, polis adayların mesleğe uygunluğunu başından belirleyerek gerekli önlemleri almak için yapılmaktadır.

Güvenlik Soruşturmasında, Araştırması Yapılan Noktalar

Güvenlik soruşturmasında ilk adım, kişinin uyruğunun belirlenmesidir. Daha önce yabancı bir devletin uyruğuna girilip girilmediği, polis olabilmek için en gerekli bilgilerdendir. Bu aşamada, kişinin ayrıntılı kimlik kontrolü yapılır.

Kimlik kontrolü sonrası, kişinin güvenlik güçleri tarafından hakkında var olan bir suçlamadan dolayı aranıp aranmadığı araştırılır. Adli sicil kaydının bulunup bulunmadığı belirlenir.

Ülke bütünlüğünü bölücü ya da yıkıcı faaliyetlerin içinde bulunup bulunmadığı araştırılır.

Kumar, içki ve gece hayatı gibi ahlaki yapıya ters düşen düşkünlüklerinin olup olmadığı soruşturulur.

Uluslararası ilişkilerde, yabancılarla iletişim durumu araştırılır.

Sır saklayabilen bir yapıya sahip olup olmadığı, polislik görevini yapabilmek için soruşturulan hususlardandır.

Polis güvenlik soruşturmasında, polis adayının sicili temiz olsa da, birinci dereceden yakınlarından birisinin herhangi bir suça karışmış olması, kişi üzerinde olumsuz etki oluşturulabilir. Bu nedenle, soruşturma, gerektiği gibi yerine getirilebilmesi için, uzun ve detaylı bir süreci kapsamaktadır. Güvenlik soruşturması olumsuz sonuçlananlar, kendisi ya da aile bireylerinde, bahsedilen maddelerin araştırma sürecinde sorun yaşananlardır. Onun haricinde, güvenlik soruşturması olumlu şekilde tamamlananlar, gereken aşamaları tamamlayarak polislik mesleğine başlayabilirler.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku