Polis Taltif Tutarı Ne Kadar? Hesaplama Nasıl Yapılır?

POLİS TALTİF TUTARI NE KADAR?

Emniyet teşkilatında görev yapan polislere verilen taltif ödemeleri, 3201 sayılı Emniyet teşkilatı kanunu ile garanti altına alınmaktadır. Bu konuna göre, ülkenin güvenliğini ve birliğini, devletin çıkarlarını, kişilerin can ve mal güvenliğinin korunmasını sağlayan memurlar, maaşlarının iki katına ve beş katına kadar ulaşan ek gelirler almaktadır. Ayrıca taltif ödemeleri, personel sayısı iyi sınırlı tutulmamaktadır. Yapılması planlanan bu ödemelerde, ödüllendirilecek hizmeti yerine getiren birim tarafından bir doya hazırlanmakta ve yetkili merceklere gönderilmektedir. Bir yılda ortalama üç kez gerçekleşen taltif ödemeleri, her personel başına hesaplanmakta ve maaşlarının 24 katını geçmeyecek bir tutar belirlenmektedir.

Polis Taltif Tutarı Hesabı

Alınacak taltif bedeli, emniyet mensuplarının resmi olarak aldıkları maaşlara ve ek göstergelerin toplamanın ana gelir ile çarpılması sonucu oluşmaktadır. Bu hesaba göre, 1. Sınıf Emniyet müdürünün alacağı tutar, 553,6 Türk lirasıdır. Bu sayede, diğer polis memurlarının alacağı taltif bedeli anı hesap ile belirlenmektedir. Ayrıca bu ödemeler gelir vergisi ve damga vergisi nedeni ile kesintiye de ulaşmaktadır. Hizmet verdiği yıla göre yapılan hesaplamalar, farklı şartlara göre de değişkenlik göstermektedir.   Derece ve kademe doğrultusunda değişen söz konusu bedellerin ortalama değeri ise, 60-480 Türk Lirası arasındadır. Bu değerlerin belirlenmesinde, polislerin kıdemi ve görev yeri de etkili olmaktadır. Ayrıca taltif hesaplamaları da, söz konusu şartlar doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü, bu konuda gerekli bilgilendirmeyi yapmakta ve ödemeleri gerçekleştirmektedir. Taltif ödemeleri için, müdürlük bünyesinde genel bir komisyon kurulur. Bu komisyon gerekli incelemeleri yaptıktan sonra ödüllendirilmesine uygun bulunan dosyalar, yetkili merceklere gönderilir ve alınan onayın ardından ödemeler zamanında yapılır. Ayrıca ödeme tarihleri, 1. Ve 6. Ayın başlarıdır. Tabi bu tarih değişkenlik gösterebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku