Router Nedir? Nasıl Kullanılır?

Router nedir, Nasıl kullanılır? Router ve modem arasındaki fark nedir? Router ne işe yarar? Bu soruların cevapları merak edenler için kısa bir araştırma yaptık. İnternet dağıtımı yapmaya yarayan bu cihaz hakkında aşağıdaki bilgilere ulaştık.

Router Nedir?

Router, internet ortamında gezinti yapmanız için internet erişimini sağlayan cihazlardır. Telefon, bilgisayar ve tabletlerin modemden aldığı ağların daha güvenli ve hızlı bir şekilde cihazlara dağılımını sağlar.

Router Ne İşe Yarar?

İnternet sağlayıcınızdaki, internet servisini, kişisel cihazlarınızda kullanmaya yarayan cihazdır. Modemden sonra gelen ilk ana parçadır. İnsanların internette dünyaya açılmasını sağlayan bir araçtır. Güvenlik bakımından sorumluluğu vardır.

Router Çalışma Yöntemi

Router, küçük bir bilgisayardır. İşlemcisi ve belleği bulunur. Size ait olan IP adresini ayırmaya yarar. Ayırdığı IP adresiniz için yeni yeni IP adresi oluşturur. Yeni IP adreslerine, cihazlarınızın kablolu ve kablosuz olarak bağlanmasını sağlar. Her cihazda internete bağlanmak için gerekli olan IP adresini oluşturmaya yarar.

Router Nedir? Nasıl Kullanılır?
Router Nedir? Nasıl Kullanılır?

Router ve Modem Arasındaki Farklar Nelerdir?

Modem, sizin adınıza alınmış olan, internet bilgilerini işleyen bir cihazdır. Router, modemsiz çalışmaz. Bu iki cihaz arasındaki farklar aşağıdaki gibidir.

  • Modem bir IP adresine sahiptir. Router modemdeki IP adresini ayrıştırarak birçok IP adresine sahip olur.
  • Modem olmadan router çalışmaz. Router olmadan modem çalışır.

Ülkemizde modemler router olarak tasarlanmıştır. Bu yüzden iki cihaza ayrı ayrı sahip olmak gerekmez. Router tasarımlı bir modem almak sizi cihaz fazlalığından kurtarır. Karmaşıklıktan kurtulmanıza yardımcı olur.

Router Kurulum Şekli

Routerin küçük bir bilgisayar olduğunu yukarıda belirtmiştik. Çalışması için gerekli enerjiyi temin etmesi gerekir. Router, adaptör sayesinde bu gücü temin eder. İnternete ulaşmak içinde DSL yani bakır hatlar ve fiber hatlarla ihtiyaç duyar.

Ülkemizde modemler router tasarımlı olduğu için kolay kullanıma sahiptir. Modemin içinde yer aldığı için aktif olması için extra bir işlem yapılmasına gerek duymazlar. Cihazın üzerinde bulunan anten yardımıyla kablosuz yayın yapma özelliği bulunur. Üstelik Ethernet Portalı sayesinde kablolu yayın yapma özelliği bulunur.

Cihazın Performansı

İnternetinizin yavaş olması veya sürekli internet kesinti yaşamanız router kalitesinden kaynaklanır. Routerin kesintisiz ve hızlı bir şekilde tüm cihazlara bağlantı sağlaması için kalitesinin iyi olması gerekir. Bazen çoklu sayıda bağlantı sağlanıldığında router cihazı yeterli olmayabilir.

Bunu bilgisayarın kendi seviyesinden yüksek bir program çalıştırmaya çalışırken kasılmasına benzetebiliriz. Bu sorunla karşılaşmamak için işlemcisi, ram belleği yüksek bir bilgisayara sahip olunması gerekir. Routerde işlemci ve belleğe sahip bir cihazdır. Bunun i.in kasma yaşanmaması için kaliteye önem verilmelidir.

 

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku