Sakarya Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler ve Konaklama

Marmara Bölgesi illerinden Sakarya'nın gezilecek yerleri ve gezi rehberi...

Sakarya gezi rehberi yazımızda, başta Sapanca olmak üzere bölgedeki gezilecek ve görülmesi gereken yerleri 2021 en güncel haliyle listeledik.

Marmara Bölgesi’nin önemli illerinden biri olan Sakarya, tarihi ve kültürüyle de dikkat çekmektedir. Karadeniz’e kıyısı olan şehir İstanbul ve Bursa gibi büyük şehirlere de yakın mesafededir. Diğer ismi Adapazarı olan Sakarya ili bir üniversiteye sahiptir. Bu üniversitenin ismi şehirle aynı adı taşıyan Sakarya Üniversitesi’dir.

GEZİLECEK ÖNEMLİ YERLER

Sakarya pek çok tarihi ve doğal güzellik bulundurur. Bunlardan bazıları ise epeyce turist çekmektedir.

SAPANCA GÖLÜ

Sapanca Gölü hem Sakarya’nın hem de Marmara Bölgesi’nin önemli göllerinden biridir. Gölün kenarında yeşillikler ve piknik alanları bulunur. Bunun yanı sıra etrafında bulunan köy evleri ve kahvaltı imkanı sunan lokantaları ile de kapılarını daima misafirlerine açmaktadır.

Şehrin en önemli simgelerinden olan Sapanca Gölü, özellikle yaz aylarında daha kalabalık olmaktadır.

KENTPARK

Birçok şehirde olduğu gibi Sakarya ilinde de şehrin nabzını tutan bir Kentpark vardır. Doğayla iç içe bulunan Kentpark içerisinde küçük göletler, piknik alanları ve daha nice önemli alan bulundurur.

Şehir halkının genellikle hafta sonu tatillerinde dinlenmek amacıyla geldiği Kentpark, kapısını yerli ve yabancı turistlere de daima açmaktadır.

MADEN DERESİ

Şehrin gezilmesi gereken yerlerinden bir diğeri Maden Deresi’dir. Etrafı meşe, çınar, kestane ve kavak gibi ağaçlarla çevrilmiştir. Daha çok piknik alanı olarak kullanılan bu değerli dere, yazın yüksek sıcaklıklarda bile misafirlerini dere suyuyla serinletmeyi başarıyor.

KARASU

Karasu, Sakarya Nehrinin Karadeniz ile birleştiği noktada bulunan önemli bir yerdir. İçinde halk için plaj da bulunan Karasu etrafında pek çok kafe, lokanta ve deniz ürünlerinin tadılabileceği balık restoranları bulundurmaktadır.

Karasu’da balıkçılık oldukça önem taşıyan bir meslektir. Bunun dışında balıkçı tekneleri de bu bölgeyi liman olarak kullanmayı tercih etmiştir.

GEZİLECEK DİĞER YERLER

Marmara’nın incisi olan Sakarya’da gezilecek yerler bunlarla sınırlı değildir. Tüm bunların dışında birkaç gezilecek yer daha vardır.

Gezilmesi gereken diğer yerleri listeleme şansına sahibiz

▪︎Poyrazlar Gölü

▪︎Acarlar Longozu

▪︎Orman Park

▪︎Deprem Ve Kültür Müzesi

▪︎Sakarya Müzesi ▪︎Tozlu Cami

▪︎Temalı Park ▪︎Donatım Park

▪︎Rahime Sultan Cami

▪︎Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

SAKARYA KONAKLAMA İMKANI

Sakarya şehri içerisinde oteller, pansiyonlar, konuk evleri olmak üzere konaklama imkanlarına sahiptir.

Şehrin en önemli konaklama yerleri ise Akasya Bungalov, Sist 34 Suit Hotel, Mercan Bungalov ve 1İnci Konak Butik Otel’dir.

SAKARYA GECE HAYATI

Sakarya çevresinde bulunan büyük şehirler kadar eğlenceli bir gece hayatına sahip olmasa da geceleri hayat gayet aktiftir.

Şehirde bulunan birçok kafe, gece kulübü ve bar sayesinde insanlar geceleri başta olmak üzere eğlenme imkanına sahip olabilmektedir.

SAKARYADA FUTBOL

Şehir tarihin en önemli taraftar gruplarından biri olan Tatangalar’a sahiptir. Tatangalar’ın desteğiyle kendini bulan Sakaryaspor her daim ülkemizin en önemli kulüplerinden biri olma özelliğini devam ettirecektir.

Sakarya doğası, insanı, tarihi ve daha pek çok özelliği ile gezilmesi gereken şehirlerimizden biridir.

Ayrıca Çandarlı Gezi Rehberi yazımız da ilginizi çekebilir.

Kaynak: KTB

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku