Sezaryen Doğum ve Normal Doğumun Farkı Nedir?

Sezaryen doğum ve normal doğumun farkları nelerdir? Her birinin avantajları nelerdir? Normal doğum yapanlar için sezaryen doğum önerilir mi?

Her anne adayının doğum yöntemlerini bilmesi oldukça önem arz eder. Birçok anne adayı normal doğum ile sezaryen doğum arasında kararsızlık yaşar çünkü her ikisinin de olumlu ve olumsuz tarafları vardır.

Normal doğum ve sezaryen doğumun ne olduğunu, hangi doğum çeşidini niçin tercih etmeniz gerektiği konusunda sizlere aşağıdaki yazımızda yardımcı olmaya çalışacağız.

Normal Doğum

Herhangi bir cerrahi müdahale olmadan, bebeğin normal şartlarda doğmasıdır. Gerek görüldüğünde hekim doğumun sağlıklı gerçekleşmesi için müdahalede bulunabilir.

Yaklaşık olarak 14 saat süren doğum süreci daha erkende sürebilir. Bebek gelişimini tamamladıktan sonra rahim kasılmaları başlar ve 10 dakikada bir gerçekleşen kasılmalar tamamlandıktan sonra rahim ağzı açılır. Bebeğin rahim kanalından çıkması rahim ağzının 10 cm açılması ile başlar. Bebek ve plasentanın rahimden çıkması ile doğum süreci tamamlanmış olur.

Neden Normal Doğum Tercih Edilmeli?

  • Cerrahi müdahale olmadığı için iltihap yada enfeksiyon riski yoktur.
  • Yapılan cerrahi müdahale nedeniyle vücutta rahatsız edici görüntü oluşmaz.
  • Perine dikişleri haricinde ameliyat kesikleri olmaz.
  • Doğum sonrasında vücudun toparlanması daha kısa sürer.

Sezaryen Doğum

Anne adayına uygulanan anestezi ile karnın plasentaya kadar kesilerek bebeğin alınması şeklinde gerçekleştirilen doğum şeklidir. Cerrahi müdahale ile açılan anne karnı plasentanın temizlenmesi işleminden sonra dikilir. Bebeğin ya da annenin normal doğum sırasında olumsuzluk yaşama ihtimali varsa sezaryen doğum tercih edilir.

Neden Sezaryen Doğum Tercih Edilmeli?

  • Anneye ya da bebeğe zarar verecek normal doğum süreci yaşanma ihtimali varsa sezaryen doğum tercih edilmeli.
  • Bebeğin kilolu olması durumunda sezaryen doğum tercih edilmeli.
  • Eğer annede kan yolu ile bulaşan hastalık varsa sezaryen doğum tercih edilmelidir.
  • Bebek ters geliyorsa sezaryen doğum tercih edilmeli.

Ağrısız Doğum

Genel anestezi yerine lokal anestezi kullanılarak riskleri en aza indirir. Normal doğum ve sezaryen doğumda kullanılabilir. Anne adayının doğum sürecinde hissettiği sancıların hissedilmemesini sağlar, rahat bir doğum süreci yaşatır.

Peki, hangi doğum yöntemi tercih edilmeli? Hangi doğum tipinin tercih edilmesi gerektiği sorusunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak uzmanlara göre anne ve bebeğin sağlığı iyi ise normal doğum tercih edilmelidir.

Sezaryen doğum ve normal doğumun farkları nelerdir? Hangisi daha avantajlıdır? Detaylı olarak anlattığımız bu yazımız sonrasında Normal Doğum, Sezaryen Doğum Ve Suda Doğum Farkları Nedir? içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku