Subay Olarak Askerde Kalma Şartları Nedir?

Günümüzde en çok merak edilen sorulardan biri de askerde nasıl subay olarak kalma şartları ve nasıl askerde kalınır gibi sorular. Bu sorulara gerçek bir cevap verebilmek için öncelikle askerliğin şartlarının iyi bilmesi gerekir. Askerliğe göre Türkiye Cumhuriyetinde bulunan tüm erkek vatandaşlar eğer sağlık durumu yoksa 19 yaşından itibaren askerlik yapmak zorundadır. Üniversitede eğitim almış adaylar askerliğini 6 aylık gerçekleştirebilirken üniversite okumamış insanlar da bu süre 12 ay olmak zorundadır. Normal olduğu içerisinde subay görev alabilmek için adayların mutlaka Harp Okulunda eğitim görmeleri ve askerlik görevini yerine getirmeleri gerekmektedir bunun yanı sıra subaylığa meslek olarak seçmeleri de lazımdır.

Üniversiteden mezun olan bir birey istediği takdirde askerlik görevlerinden asteğmen rütbesi ile 0rdu’da yer alabilmektedir. Asteğmen olarak asker en gerçekleştiren erkekler subay olarak kalmak için ordu ‘da görev aldıklarını belli koşullarla karşılaması gereklidir. Görev almakta olan askerler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ihtiyaçlarını karşılayarak uygun bir şekilde yetiştirilir. Subay olarak kalma konusunda ilk olarak mezun olan fakülteliler göz önünde bulundurulur bu mezuniyete göre eğer erkekte uygun nitelik bulunuyor ise başvurusu onaylanmaktadır.

Mezun Olanların Subay Olarak Kalması İçin Gerekenler

Askerliğini üniversite mezunu olarak yapan kişiler de ilk 3 aylık acemilik eğitimi olur bu üç aylık eğitimden sonra adaylar 12 ay boyunca yedek subay rütbesi ile çalışırlar. 9 ay boyunca ise yedek subay rütbesi ile askerlik görevini icra eden adaylar bu süreçten sonra subay olma ihtimalinden yararlanabilmektedir.

Askerlik Sonrası Subay Kalabilme Şartları

Askerlik görevinin üniversite mezunu olarak bitirenler 9 ay astsubay olarak görev yaparlar. Daha sonrasında ise Subay olmak için başvurabilirler. Türk silahları Kuvvetleri tarafından mühendislik fakültelerinden mezun olan kişiler bu görevde daha çok tercih edilen kişilerdir, bu subaylık olanağından yararlanmak isteyenler için öncelikle ahlaki durumları ve karakterleri belirli koşullar sağlamalıdır. İlk olarak adaylar için aranan şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve erkek olması ve bunun dışında subay adaylarında medeni durumun nişanlı, evli veya dul olmaması gerekir. Daha sonrasında bu subay adayı ile ilgili yapılacak araştırma arşivde gizli halde saklanır.

Ordu’nun İhtiyacına Yönelik Subay Olarak Kalma

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin subay ihtiyacından dolayı meslekte astsubay adıyla teskere bırakarak adaylarda orada subay olma imkanı bulunmaktadır. Askerde subay olarak kalma şartları,12 aylık uzun dönem askerlik yapmaktır aynı zamanda üniversite mezunları daha yüksek oranla subay kalma şansına sahiptir. Askerlik görevinin son aylarını asteğmen olarak geçiren asker adayları görevlerini tamamlamadan önce subaylık için başvuru yaptıkları takdirde ordu ‘da subay olarak kalabilirler bu noktada önemli olan adaylara yazılı sınav, sözlü mülakat ve gerekli sağlık kontrolünden geçerek 9 aylık askeri eğitim almaları gerekir. Daha sonra ise teğmenlik görevi ile mesleğe başlarlar.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 16 Ortalama: 2.3]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku