Tekel Bayi Açmak Para Kazandırır Mı?

Tekel bayi açmak için gerekli şartlar nelerdir? Tekel açmak para kazandırır mı? Dükkanda hangi ürünler bulunmalı, günlük cirosu ve dükkan açma maliyeti ne kadar?

Tekel bayi açmak ciddi miktarda para kazanmanızı sağlayabilecek iş fikirlerinden biridir. Özellikle düşük sermaye gereksinimiyle yüksek ciro potansiyeli birleşince yüksek bir kazanç sağlamaktadır. Tekel bayi açmak için, yüksek sermayelere kesinlikle ihtiyacınız yok, ortalama 150 bin lira ile 300 bin lira arası bir sermaye, tekel bayi açmak için yeterli olmaktadır. Daha fazla sermayeniz varsa, tabi ki daha iyi bir dükkân açabilirsiniz, fakat şu an için ortalama sermaye gereksinimi bu düzeyde olmaktadır.

Tekel Bayi Açmak İçin Ne Kadar Para Lazım? Dükkânda Hangi Ürünler Olmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz şekilde bir tekel bayi açabilmek için yaklaşık 200 bin lira yeterli olacaktır. Dükkânı devralacaksanız, herhangi bir masraf yapmanıza gerek yok. Fakat yeni açtıysanız almanız gereken mal ve malzemeler ve bunların masrafları aşağıda yer almaktadır.

  • Dolaplar için yaklaşık 15 bin lira gerekmektedir.
  • Şarküteri dolabı için 10 bin lira
  • Tezgâh, sandalye, bilgisayar TV ve ofis malzemeleri ve tadilat için de ayrıca 15 bin TL harcanacaktır.
  • Bira için yaklaşık 10 bin TL
  • Yüksek alkolü içecekler için ortalama 30 bin TL
  • Sigara için 30 bin TL
  • Gıda ve şarküteri malları için de yaklaşık olarak 15 bin TL
  • Su ve meşrubat malları için 10 bin TL harcanması gerekir.

Tekel Bayi Çalışma Saatleri

Pek çok tekel bayi, gece 02.00’a kadar çalışma ruhsatına sahiptir. Fakat alkol satış ruhsatı sadece 22.00’ye kadar vardır, tekel bayiler gece 22’den sonra alkol satamazlar.

Tekel Bayilerin Kar Marjı

Her bayinin satış ağırlığı farklı olduğundan ne kadar satış yapacağını net bir şekilde bilemeyiz, fakat ortalama olarak kâr marjı yüzde 13 seviyesindedir ve bu oran sigara satış yoğunluğuna göre değişir. Örneğin çok fazla sigara satan bir bayi, yüzde 10 kâr marjına sahipken, az miktar sigara satan bir bayi yüzde 20 kâr marjına sahip olabilir.

Tekel Bayilerin Günlük Cirosu

Bu rakam her bayide aynı olmamakla beraber, bölgeye göre ciddi farklılık gösterebiliyor. Bazı tekel bayiler günde 2000 TL ciro yaparken, bazı bayiler 8000 TL ciro yapabilir. Fakat 2000 tl altında ciro yapan işletmeler kesinlikle dayanamaz ve dükkânı kapatmak zorunda kalırlar. Bu nedenle özellikle İstanbul’da günde 3500 TL ve üzeri satış yapan bayi bulmalısınız.

İş yapan, işi oturmuş para kazanan bayiler günde 5000-8000 arası ciro yapar. Bu ciro, fiyatlara ve dahi pek çok şeye bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu da aylık bazda satışların 150 bin TL ile 200 bin TL arasında olduğunu gösteriyor.

Tekel Bayiler Ne Kadar Para Kazanır?

Tekel bayilerin aylık kazancı, yaptıkları ciro ve masraflarına göre değişkenlik gösterir. Yüksek ciro yapan bayiler elbette daha fazla para kazanacaklardır. Aşağıda ortalama bir tekel bayinin ne kadar para kazandığından bahsettik.

  • 3000 lira ciro yapan bayiler ortalama 400 TL kar yapar. Giderler çıkarıldıktan sonra net kazanç aylık 4 bin lira civarı olacaktır.
  • 5000 lira ciro yapan bayiler ortalama 700 lira kar yapar. Giderler çıkarıldıktan sonra net kazanç aylık 10 bin lira civarında olacaktır.

Tekel bayi açmak isteyenler için hazırladığımız bu rehber yazımız sonrasında ayrıca Peşinatsız Senetle Uzun Vadeli Telefon Satan Firmalar konusu da ilginizi çekebilecek bir diğer içeriğimiz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 3 Ortalama: 3.7]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku