Tırnaklarınızı Isırmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?

Çoğu zaman sadece çocukların tırnak yeme alışkanlığının olduğuna inanılarak tırnaklarınızı ısırmayı nasıl durdurabilirsiniz? Gibi şikayetler oluşabiliyor. Fakat günümüzde tırnak ısırmanın yetişkinler tarafından da kemirildiği gözlemlenmiştir. Bu ciddi hastalığa sebep olabilecek kötü bir alışkanlıktır. Tırnakların arasına girilen kir ve mikrop birçok hastalığa sebep olmaktadır. Kökten kemirilmiş tırnaklar görünüm bakımından da estetik değildir.

Tırnak Isırma Sebepleri Nelerdir?

Genellikle endişeli bir kişi tırnaklarını ısırabilir. Mesela endişeli olan bir kişi nasıl sigara içebiliyor ise içmeyen kişide bu endişesini tırnak yiyerek giderebilir. Bazı insanlar ise bir şey düşündüklerinde tırnak yemeye veya ısırmaya başlarlar.

Bütün tırnakları ısırmaya başladıklarının farkına vardıklarında kendilerini geri çekerler. Vücutta keratin eksikliği de olur ise daha çok tırnak ısırılabiliyor. Bunun için de bol bol havuç tüketilmelidir. Tembel olan insanlarda tırnak ısırma, diğer insanlara göre daha çok gözlemlenmiştir.

Bunun için uğraşabilecek hobiler, etkinlikler bulup tırnak ısırmadan kurtula bilirsiniz. Tırnak ısırma illa birçok mikropların vücuda girmesine istinaden bu alışkanlık tırnak güzelliğinden de mahrum bırakabilir. Sürekli kemirilen tırnakların tırnak plağının şeklini değiştirir. Tırnağın yapısı kırılgan, gevşek ve ince olur. Buda tırnaklarınızın kötü görünmesine sebep olur.

Tırnaklarınızı Isırmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?

Tırnaklarınızı ısırmayı nasıl durdurabilirsiniz gibi sorular karşımıza çıkmaktadır. Bunun için;

  • Güzellik salonuna giderek manikür yaptırın ve tırnaklarınıza jel sürün. Yaptırdığınız tırnaklarınızı kemirdiğiniz için üzgün olacaksınız. Jel gibi katı malzemeyi de ısırmak istemeyeceksiniz.
  • Stres ve gerginlikten uzak durun. Bunun için rahatlatıcı banyolar yapın, müzik dinleyin vs. gibi faaliyetlerde bulunur iseniz tırnak ısırmaktan uzak durursunuz.
  • Kritik anlarda tırnak ısırmak istediğiniz zaman fındık, kürdan kullanabilirsiniz.
  • Tırnaklarınızı ısırmayı düşündüğünüz zaman tırnak aralarınızda ki kir ve mikropları düşünerek kendinizi geri çekebilirsiniz.
  • Can sıkıntısı olduğu esnada tırnak ısırılabilinir. Bu esnada kitap okuyabilir, yemek yiye bilir veya arkadaşlarınızla görüşüp can sıkıntınızı giderebilirsiniz.
  • Arkadaşlarınızla tırnak ısırmanın kötü bir alışkanlık olup olmadığını tartışıp, artık tırnaklarınızı ısırmayacağınızı savunabilirsiniz. Bu iddia üzerine tırnak ısırmadan uzak durabilirsiniz.

Tırnaklarını ısıran bir kişi tedirgin, korkak, sessiz kendinden emin olmayan kişi olarak gözükebilir. Bunun için bu kötü alışkanlıktan uzak durmada fayda var.

Tırnaklarınızı Isırmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?
Tırnaklarınızı Isırmayı Nasıl Durdurabilirsiniz?

Çocuğunuz Tırnak Isırmaktan Nasıl Vazgeçer?

Eski zamanlar da büyük annelerimiz tırnak yiyen çocukların tırnaklarına biber, salça, sarımsak sürerek ağza aldıklarında acımsı tat hissettiklerinden istemsiz dışı bir daha tırnak ısırmak istenilmiyordu. Şimdi ise acı oje kullanarak çocuğun tırnak ısırması engelleniyor.

Çünkü acı oje ağza acımsı bir tat verdiğinden çocuk istemsiz bir şekilde tırnağını ağzına almak istemeyecektir. Çocuk tırnağını ağzına götürdüğünde kızılmamalı. Yeni oyunlara teşvik ederek tırnak ısırmasının önüne geçilebilinir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku