Topuklu Ayakkabı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuklu ayakkabı seçiminde kadınların dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir? Topuklu ayakkabı giyerken nelere dikkat etmelisiniz? Nasıl ve hangi zeminlerde topuklu ayakkabı kullanılmalıdır?

Kadınlar yaşlandıkça erkeklere göre bacaklarıyla daha fazla sorun yaşama eğilimindedir ve sorunun nedeninin topuklu olduğundan uzun süredir şüpheleniliyordu. Ancak yapılan araştırmalar, topuklu giymenin ayak bileği eklemlerini ve kaslarını güçlendirdiğini ve bu nedenle kadınların yaşlandıklarında burada artrit geliştirme şansını azalttığını gösteriyor.

Topuklu ayakkabıların gösterişi neredeyse herkes tarafından kabul görülmüş durumda. Yürüyüşü, görünüşü ve beden duruşunu daha kadınsı hale getiren topuklu ayakkabılarının getirdiği artıların bedelini artık acı duyarak ödemek zorunda değilsiniz.

Seçeceğiniz uygun ayakkabı ile yüksek topuklu ayakkabı giymenin verdiği hazzı rahatça elde edebilirsiniz.

Topuklu Ayakkabı Seçiminizde Size Yardımcı Olacak Püf Noktalar

5 cm’ye kadar olan topuklu ayakkabılar alışkınlarını rahatsız etmez fakat topuklu ayakkabıya alışkın olmayan kadınlar zor durumda kalacaklardır. 5 cm’den yüksek topuklu ayakkabılar ise uzun süreli kullanımlarda tüm sevenlerine zor anlar yaşatacaktır.

  • Rahat kullanım için tercih edeceğiniz ayakkabının topuk kısmının geniş ve güçlü olması gerekir. Konforlu kullanımlar için ayağı saran, ayağın öne kaymasını engelleyen ayakkabılar tercih etmeniz gerekmektedir.
  • Platformlu ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Platform, yüksek topuğun rahatsız ediciliğini engeller ve konforlu bir kullanım sağlar.
  • Ayakkabı doğal materyallerden yapıldıysa hava transferine engel olmaz. Doğal materyallerden yapılan ayakkabıları tercih etmelisiniz.
  • En önemli konu ise ayakkabıyı doğru ölçüde seçmek. Sadece ayak uzunluğuna değil, ayak genişliğine de dikkat edilmelidir. Doğru ölçüde seçtiğiniz ayakkabı size çok daha az zorluk çıkaracaktır.

Topuklu Ayakkabı Giyerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Topuklu ayakkabıyı seçmek kadar onu giyerken de dikkat etmeniz gerekenler var. Bunlardan kısaca aşağıda bahsedilmiştir.

  • Yüksek topuklu ayakkabıları 2-3 saatten fazla kullanacaksanız ayakkabının tabanına silikon jel yapıştırmak doğru bir hamle olacaktır. Yüksek topuklu ayakkabıları peş peşe günlerde giymemeye özen göstermelisiniz.
  • Eğer ayakkabınızın tabanı kaygan ise kaymayı engelleyici bantlar kullanmalısınız veya ayakkabınızı seçerken tabanın kaymamasına dikkat etmelisiniz.

Yedek ayakkabı hayat kurtarır! Uzun süreli yüksek topuklu giyeceğiniz günlerde yanınıza yedek düz tabanlı ayakkabı alarak gün içinde ayaklarınızı dinlendirebilirsiniz. Uzun süre ayakta kaldığınız için topuğa oluşan baskı nedeniyle de topuğunuzun kırılmasını önleyebilirsiniz.

Topuklu ayakkabıları kullandıktan sonra ayaklarınızı vücudunuzu geçecek biçimde yukarıya kaldırıp 10 dakika beklettikten sonra masaj uygulayarak ayaklarınızın rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Topuklu ayakkabı alırken dikkat etmeniz gerekenleri ve topuklu ayakkabı giyerken dikkat etmeniz gerekenleri bu yazımızda sizlerle paylaştık. Daha fazla benzer yazı için Moda kategorimizdeki içeriklerimizi inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku