Tuhaf Görünümlü Hayvanlar Görünce Şaşıracağınız 9 Hayvan

Tuhaf görünümlü hayvanlar yazımızda görünce şaşıracağınız, doğada pek sık karşılaşılmayan 9 hayvanın resimlerini ve bu hayvanların özellikleri yazdık

Dünya üzerinde o kadar fazla hayvan çeşidi bulunuyor ki bunların pek çoğu halen insanlar tarafından keşfedilmiş değil. Keşfedilenler arasında ise ender bulunanlar her zaman için insanların daha çok ilgisini çekiyor. Ender bulunmalarının yanı sıra bu hayvanlar güzellikleriyle de insanları büyülüyorlar. Bu yazımızda insanlar tarafından çok az bilinen ya da hiç bilinmeyen nadir ama bir o kadar da güzel hayvanlara yer veriyoruz.

Kuyruklu Yıldız Güvesi

Kuyruklu Yıldız Güvesi

Memeli hayvanlar, kuşlar ve hatta kurbağalar kadar güzel sayılan böcekler de mevcut. Kuyruklu yıldız güvesi dünyanın en güzel kelebeklerinden biri. Büyüklüğü sadece Güneydoğu Asya’da yaşayan Atlas güvesi tarafından geçildi. Kuyruklu yıldız güvesi yalnızca Madagaskar’da bulunur. Çünkü endemik bir türdür. Korunan alanların dışındaki doğal yaşam alanı sürekli azalmaktadır ve yerel halk aktif olarak yumurtalarını ihracat için topluyor. Bu nedenle bu güzel yaratığı görebileceğiniz en iyi yer milli parklar. Kuyruklu yıldız güveleri geceleri aktiftir ve gün boyu uyuyorlar. Bu yüzden bu kelebek diğer güveler gibi sadece gün batımından sonra görülebilir. Lambaların ışığına doğru uçar ve onu daha yakından görme şansınız olur.

Yelpaze Boğazlı Kertenkele

 Yelpaze Boğazlı Kertenkele

Agamiadae ailesinin en seçkin üyelerinden biri olan Yelpaze Boğazı Kertenkele boynundaki göz alıcı parlak mavi, siyah ve kırmızı bayrak ile göze çarpıyor. Tabii ki bu kertenkele her zaman boynundaki 3 renkli kıvrımları ile dolaşmaz. İlk olarak bu çok rahatsız edici olurdu ve ikinci olarak kendisini avlayacak yırtıcıların dikkatini çeker. O yüzden bu kertenkeleler sadece özel durumlarda bu renklerini ortaya çıkartıyorlar. Korktuklarında, iletişim kurarken ya da potansiyel bir partneri etkilemek için. Etrafında tehlikeli bir avcı olduğu zamanı ve avının boynu etrafında bir bayrak görünce kolayca ondan korkmaz. Kertenkele genellikle kaçmayı tercih eder. Oldukça mantıklı bir karar çünkü bu yaratıkların toplam uzunlukları kuyrukları ile birlikte 18 santimetreyi geçmiyor. Yelpaze boğazlı kertenkeleler çoğunlukla küçük bitki örtüsü ile birlikte kayalık açık alanlarda yaşar. Hindistan, Sri Lanka ve Doğu Pakistan’a özgürdürler.

Beyaz Aslan

Beyaz Aslan

Beyaz bir aslanın varlığı hakkındaki fikir eski bir medeniyetin güzel bir efsanesi gibi geliyor. Kar beyaz rengiyle benzersiz görkemli bir yırtıcı tıpkı bir peri masalı gibi. Uzun süredir bilim insanları da öyle düşünüyordu. Çünkü 20. yüzyılın sonuna kadar kimse beyaz aslanların varlığının bir kanıtını bulamadı. Vahşi aslanlar arasındaki yeterli miktarda su ve yiyecek gibi en iyi çevresel koşullar altında bile yüksek ölüm oranına sahipler. Fakat beyaz aslanlar için işler her zaman daha zordu. Renkleri nedeniyle bu hayvanlar fark edilmeden avına yaklaşamıyor bile. Kutup ayısı bölgelerinden farklı olarak ovalar, beyaz bir yaratık için doğru yerler değiller. Bilim insanları beyaz aslan yavrularının doğal yaşam alanlarında bulmayı başardılar. Bunun sadece 1975’te olmasına şaşmamalı. Ama doğa neden sadece yaşam için uygun olmayan özel bir tür yaratıyor? Peki, işleri biraz daha karmaşık hale getirelim. Beyaz aslanlar ayrı bir tür değildir onlar sadece farklı renkteki aslanlardır. Şaşırtıcı renkleri resizm olarak bilinen bir hastalığa bağlı olarak bir dizi genetik kombinasyondan kaynaklanır. Beyaz aslanların ortaya çıkmasının doğal kodundaki küçük bir hata olduğunu söyleyebiliriz. Ama bu çok güzel bir hata olarak kabul edilebilir.

Akhal-Teke

Akhal-Teke

Akhal-Teke dünyadaki en eski safkan at ırkıdır. Modern Türkmenistan Bölgesi’nde yaşayan eski Türkler tarafından yaklaşık 5000 yıl önce yetiştirildi. Bu cins gerçekten 5000 yaşında… Akhal-Teke uzun ince bacakları, deri altı yağları olmayan aşırı ince vücudu ve aşırı kas kütlesi, doğuya özgü gözleri, mükemmel kulakları, esnek bir boynu, ince bir cildi ve güneşte parlayan ipek gibi yumuşak kılları olan bir at türüdür. Normal atlarla farkları hemen göze çarpar. Akhal-Teke’nin en pahalı ırklardan biri olduğu gerçeği gayet açıktır.

Kara Sırtlı Sumru

Kara Sırtlı Dere Kuşu

Kara Sırtlı Sumru küçük bir kuş. Serçeden daha küçük. Bazılarının Yakut kırmızısı bir rengi var. Bu sadece tüyler için değil aynı zamanda gaga ve bacaklar için de geçerli. Bu arada dere kuşunun gagası küçük gövdesi ile karşılaştırıldığında oldukça büyük görünüyor. Bu da kuşa karikatürize bir görünüm veriyor. Minik vücudunun bu kadar büyük bir kafaya nasıl dayanabildiği enteresan. Kara sırtlı balıkçıllar genellikle küçük kabuklular, balıklar, böcekler ve temelde yakalayabilecekleri her şeyle beslenebilecekleri bir su kenarına yerleşirler. Genellikle avını beklerken oturur. Bazen göze çarpan görüntüsünü değiştirir. O anda dere kuşunun tüyleri güneşle birlikte güzelce parlar ve bu küçük kuş daha çekici görünür.

Cennet Kuşları

Cennet Kuşları

Bu kuşlar masal karakterleri değil gerçek canlılardır. Öyle gerçek ki kargaların, saksağanların ve serçelerin yakın akrabaları olurlar. İnsanlar kendi gözleriyle Cennet kuşu gördüklerinde gerçek olduğuna inanmanın zor olduğunu kabul ediyorlar. Başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz inanılmaz derecede renkli, parlak ve sıra dışı tüylere sahipler. Bu kuşları konu alan pek çok efsane bulunuyor. En yaygın olanı Cennet kuşlarının bacaklarının olmadığı… Kulağa garip mi geliyor? Efsaneler zaten garip olmazlar mı? Cennet kuşlarının asla bir yere konmayacaklarına ve tüm hayatlarını havada geçirdiklerine inanılıyordu. Bu inançlara göre bu kuşlar bir çeşit cennet meyvesi ile beslenirler ve dişiler havada erkeklerin sırtına yumurtlarlar. Elbette ki bunların tamamı efsane. Cennet kuşlarının bacakları ve tüm hayati organları var. Bu kuşların yaklaşık 45 türü var ve bunların neredeyse tamamı Yeni Gine’deki Manuk Adaları ve yakınlarındaki adalarda yaşıyor. Cennet kuşlarının çoğu kırmızı, mavi ve sarı renklerde parlak tüylere sahip. Ama daha koyu tüy rengine sahip türler de var. Örneğin Cennet kuşunun bir türü başlarında püsküllü, ince ve uzun tüylere sahip. Bu türün tek özelliği değil. Çiftleşme dansı sırasında erkekler tüylerini kabartır ve dans eden şemsiye gibi görünürler.

Zehirli Ok Kurbağası

Zehirli Ok Kurbağası

İlk bakışta bu küçük sevimli ağaç kurbağası çok çaresiz ve masum görünüyor. Fakat görünüş aldatıcı olabilir. Aslında bu hayvanlar çok tehlikeli, dünyadaki en zehirli canlılar arasındadır ve kurbağalar arasında kesinlikle en zehirli olanıdır. Bu kurbağalardan birinde yaklaşık 10 kişiyi öldürecek kadar zehir var. Bunlardan biri ile karşılaşırsanız dikkatli olun çünkü sizi ısırmaları bile gerekmez. Tehlikeli toksinler cilt bezlerinden salınır ve kalp yetmezliğine yol açan kardiyak aritmiye neden olur. Zehirli Ok Kurbağaları sadece Orta Amerika ve Güney Amerika ormanlarında yaşar ve çok çok parlak bir renge sahipler. Neredeyse lolipop gibi görünürler. Ölümcül lolipoplar gibi… Bu arada bu kurbağalar kendi başlarına zehir üretmiyorlar. Zehir elementlerini yiyeceklerden alırlar. Örneğin bazı ufak böceklerden ve bu kurbağaların kendilerine zarar vermez. Peki neden? Bu doğanın bir gizemi. Ama onlarla ilgili en ilginç bilgilerden biri zehri depolamaları. Zehirli Ok Kurbağaları bir süre sonra zehirlerini kaybeder.

Karakulak

Karakulak

Tüm büyük ve küçük kediler kendilerine özgü güzelliklere sahipler ama bugün Karakulak hakkında bilgi vereceğiz. Bu yaratıklar genellikle kulak tutamları ve tabii ki büyüklükleri nedeniyle vaşaklarla karıştırırlar. Boyları 50 santimetreye ulaşır. Ağırlıkları 20 kilograma kadar çıkabilir ve vücutları yaklaşık 1 metre uzunluğundadır. Bu hayvanlar bakır renkteki tüyleri nedeniyle kırmızı kediler olarak da bilinirler. Diğer ülkelerde olağanüstü hızları ve çeviklikleri ile Ceylan kedisi olarak da bilinirler. Ek olarak karakulaklar kabarık kulakları ve iri gözlü sevimli küçük yüzleri ile çok hoş görünüyorlar. Egzotik kedilerin hayranlarının bazen onları evcil hayvan olarak kabul etmelerine şaşmamalı. Ancak onlardan birine sahip olmanın maliyeti çok fazla. Sadece fiyat anlamında değil. Bu avcının çok fazla alana ve çok fazla yiyeceğe ihtiyacı var ve bunlar elbette ucuz değil. Vahşi karakulaklar çöllerde, savanalarda, Afrika’daki dağ eteklerinde, Orta Asya’da, Arap yarımadasında ve diğer bazı bölgelerde bulunurlar.

And Kaya Horozu

And Kaya Horozu

Çarpıcı derecede parlak bir görüntüye sahip olan güzel bir And Kaya Horozu adından da anlaşılacağı gibi Andlarda, geçitlerin, nemli yağmur ormanlarının ve Bolivya, Peru, Venezuela’nın vadilerinin bulunduğu bölgede bulunabilir. Bir başka adı da rupicola’dır. Bu türleri için dağlık arazinin varlığı sadece kayaların arasına yerleştiğinden esastır. Bu kısmen parlak tüyleri ve sıra dışı görünümlerinden kaynaklanmaktadır. Turuncu ve kırmızı tüylerine ek olarak bu kuşlar gagasının üzerindeki kabarık tüyleri ile de dikkat çekiyor. Bu kuşların gagaları neredeyse tamamen yumuşaktır ve bu onları oyuncak gibi gösterir. Tabii bu görünüşüyle And Kaya horozu sürekli koruma altında olmak zorunda. Havada ve yerde bulunan çeşitli avcılardan gizlenirken dişiler daha az sorun yaşar. Diğer birçok türde olduğu gibi dişilerin mütevazi renkleri vardır ve daha kolay saklanabilirler.

Bu yazımız dışında ayrıca Dünyanın En Büyük 10 Uçağı başlıklı yazımız da diğer bir liste içerikli yazımız.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku