Türk Kripto Para Borsaları Hangileridir? 

Türk kripto borsaları hangileridir? En güvenilir ve en iyi Türk kripto borsası hangisidir? Komisyon oranları ve hacimleri bakımından 2021 detaylı inceleme konumuzda.

Ülkemizde son zamanlar da kripto paralar rağbet görmektedir. Peki kripto para nedir kripto para borsaları nelerdir? Bu yazımızda bunlara değineceğiz.

Son zamanlarda birçok yatırım aracı artan kur değerleri yüzünden çokça rağbet görmektedir. Bunlar genelde ya altın, ya dolar, ya da belli başlı hisse senetleridir. Bunların dışında daha birçok yatırım aracı olsa da en çok dikkat çeken ve rağbet gören yatırım araçları olduğu için tercih edilir. Fakat son zamanlarda artan teknolojiyle birlikte öyle bir yatırım aracı ortaya çıktı ki bu yatırım aracı hem kazandırmaya hem de adını duyurmaya başladı. Bu yatırım aracına ise kripto para denildi.

Kripto Para Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Kripto para çok önceleri denenmiş bir girişim olup dünya çapında tanınan birkaç şirketin denediği bir para birimiydi. Fakat bu şirketlere yapılan saldırlar yüzünden bu girişimler başarısız oldu ve piyasada yer edinemedi. Bu girişimler 90’lı yılların başında gerçekleştirilmiş olup sonraki yıllarda üçüncü kişilerin erişemeyeceği bir şekilde geliştirilmesine karar verilmiştir. 2009 yılına gelindiğinde ise ilk kripto para birimi olan BitCoin 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto tarafından geliştirildiği söylense bu bilginin doğruluğu şüphelidir. Çünkü bu iş için tek bir kişi değil birçok kişi gereklidir. Bu nedenle buna şüpheyle yaklaşmak doğrudur.

Kripto paraların güvenli bir liman oluşturması için blockchain ağı çok önemlidir. Kullanılan paranın bir daha kullanılmaması için bu ağı işe koyan bankalar sayesinde hem güvenli hem de düzenli bir yatırım ağıdır. 

Türkiye’de Kripto Para Borsaları Nelerdir?

Kripto paraların ilk ortaya çıktığı günden bu yana birçok ülke kripto para birimlerini tercih etmeye ve kullanmaya başladı. Hem vatandaşlar hem de ülkeler arasında karşılıklı alım veya satımlarda bile kullanılmaya başlanan bu para birimi için çeşitli söylenti ve nitelikler ortaya çıkmaya başlamış böylelikle kripto para piyasası halkın gözünde güvenli bir hal almaya başlamıştır. Hal böyle olunca kripto para borsaları ortaya çıkmıştır. Bu yatırıma güvenen kişiler bu borsalardan para piyasasını takip ederek yaptığı yatırımdan elde ettiği kar veya zararı öğrenmek adına kolay avantaj elde etmiştir. Bu nedenle kripto para borsaları günden güne artmaktadır.  

Şu an da aktif olan yerel 10 tane borsa bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı düşük işlem hscmine sahip olduğu için pek tercih edilmemektedir. Şu an büyük işlem hacmine sahip olan borsalar BCTTürk, BinanceTR, Paribu gibi önemli kripto borsaları daha çok tercih edilmektedir.  Kripto borsalarını sırayla açıklayacak olursak;

  • Paribu

Kripto para piyasasının önemli borsalarından biri olan Paribu’da sadece bitcoin değil diğer birçok kripto parasının alım ve satımında önemli bir yere sahiptir. Bu borsada ethereum, litecoin, XRP vb. Gibi tokenleri de alıp satabilirsiniz. Ancak yoğun günlerde sistemlerinde kesilmeler de olmakta.

  • BTCTürk 

Türk kripto para piyasasına önemli bir adım atan BTCTürk, bitcoin alım satımında önemli bir kolaylık sağlayan borsadır. Türkiye’de en bilindik kripto alım satım borsalarından olan BTCTürk, kullanıcı yorumlarına göre en iyi 3 içerisinde yer alır.

  • Bitexen

Diğer kripto para borsaları gibi Bitexen de önemli bir kripto para borsasıdır. Kendine ait Exen coini de bulunan Bitexen tamamen yerli bir girişimdi.

  • BinanceTR

Bitcoin piyasasının en önemli borsalarından biri olup en çok tercih edilen borsasıdır. Bundan dolayı en popüler kripto borsasıdır. Papara gibi herhangi bir aracıya gerek duymadan işlem yapılır. Hacim olarak 2021 yılında dünyada yapılan işlemlerde ilk sırada yer alan Binance Global’in Türkiye’de Türk Lirası ile işlem de yapılabilecek sistemidir.

Binance Türkiye borsasına kayıt olup %10 komisyon indirimi ile alım satım yapmak için tıklayın!

  • Coinzo

Birçok kripto para birimiyle işlem yapabilirsiniz.

  • Robicoin

Bitcoin, Ethereum, RTC, Litecoin gibi birçok coinle işlem yapabilirsiniz.

  • Digilara

Düşük işlem gücüne sahip olan bir kripto para piyasasıdır.

Bunların yanı sıra Borsabit, Bitci, BitTürk, Bithesap, Bitlo, Koinim gibi kripto para borsaları vardır. Ancak bizim önerimizi öncelikli olarak BinanceTR ve sonrasında ise BTCTürk olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde kapanan Thodex ve Vebitcoin’de bu listede yer alacak firmalardı ancak kullanıcılarının paralarını alarak sistemlerini kapattılar. Bu nedenle güvenilir ve bilindik borsalarda işlem yapmanızı öneriyoruz.

Türk kripto borsaları arasında seçtiğimiz borsaları yazdığımız bu yazıyı beğendiyseniz ya da önerileriniz varsa konu altından yorum yapmayı unutmayın!

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku