Visa ve MasterCard Arasındaki Fark Nedir?

Visa ve Mastercard arasındaki fark nedir? Master Kart hangi bankaya ait? Visa Kart nedir? Visa ve MasterCard başvurusu yaparken nelere dikkat edilmeli?

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde mutlaka Visa ve MasterCard logosunu görürsünüz.

Visa ve Master kart, büfyük iki finans şirketine aittir. Amaçları nakit para akışını banka ve kredi kartlarına taşımaktır. Tabi ki de bu sisteme taşınırken belirli komisyon almaktadırlar. Bankaların da bu logoları kullanmaları için belirli komisyon ödemektedirler. Yani bu logoların olduğu kartları kullandığınız da bankaya borçlanırken, banka da logoları kullandığı için bu iki şirkete borçlanmaktadır.

Visa Kart Nedir?

Genel merkezi İngiltere’dedir. 36 ülkede ödeme yapabilmenizi sağlar. 4000’den fazla Avrupa bankası üyesi bulunmaktadır. Visa kart, müşteri ve banka arasındaki köprü görevini üstlenirken ödeme transferlerini sağlar. Visa kart hem banka kartı hem de kredi kartı olarak kullanılmaktadır. Eğer banka kartınız da para bulunduğu takdirde kredi kartınız gibi alışveriş yapabilirsiniz. Visa Platinum adıyla adlandırılan ürünüyle restoranlar da özel indirimler ya da seyahat teklifleri sunmaktadır.

MasterCard Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Bankaların ve tüketicilerin kartlarıyla ödeme sistemlerinin altyapısını oluşturan kuruluşlardan biridir. MasterCard çipli ödeme sistemiyle hem bankalara hem de tüketicilere kolaylık sağlamaktadır. Kuruluş, Platinum MasterCard ve Word Elite MasterCard ile seyahatlerde ve birçok alan da indirimler sağlamaktadır. En önemli avantajı ise Şampiyonlar Ligi ana sponsorudur.

Visa Ve MasterCard Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu kartlar arasında belirgin farklar olmasa temel farklılıklar görülmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Mastercard cip sistemi uygularken Visa kart ayrı bir ödeme sistemi vardır.
  • Mastercard ve Visa kartta uygulanan faiz oranları dönemler olarak farklılık göstermektedir.
  • Mastercard ve Visa kart farklı iki bankanın sorusu da farklılık göstermektedir. Mastercard Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuşken Visa kart bir Avrupalı bir şirkettir.
  • İki kartında kendine has ayrı logoları mevcuttur.
  • Mastercard’ın sportif, Visa kartın daha resmi bir havası olduğu söylenmektedir.

Türkiye’deki Mastercard Ve Visa Kartın İşleyişi Nasıldır?

Bu kartların işleyişi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Türkiye’de de sistem aynı işlemekte olup bankalar iki finans devi arasından hangisi ile anlaşacağını vaat ettikleri avantajlı süreçler ve karlı anlaşmalar belirlemektedir. Böylelikle seçilmiş olan kartlar arasından bankalardan sağlanan komisyonlardan Visa ve Mastercard para kazanmış oluyor. Sizin de yapmanız gereken tek şey size hangi kart uygunsa onu seçmeniz olacaktır. Eğer ki birden fazla kart kullanıyorsanız bir kartınız Mastercard olup diğeri de Visa kart olabilir. Aynı zaman da iki kartında avantajlarından yararlanma fırsatı bulabilirsiniz.

Mastercard veya Visa Kart Tercih Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Mastercard veya Visa kart tercih ederken dikkat edilmesi gereken hususları 3 maddede sıralayabiliriz:

  1. Kartların hangi noktalarda kabul edildikleri
  2. Kartları kullanırken avantajlarının neler olduğuna
  3. Kişiler arası ayrıcalıkların neler olduğuna dikkat etmeliyiz.

Visa ve MasterCard arasından farkları, bu sistemlerin işleyişi hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazı dışında daha önce finans kategorisinde yer verdiğimiz Türk Kripto Para Borsaları Hangileridir?  başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku