Yazılımcı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Yazılımcı nasıl olunur? 2021 Yılında yazılımcı maaşları ne kadar? Yazılımcı olmak için hangi bölümlerden mezun olmak gerekli? Developer maaşları hakkında yazdık

Günümüzde teknoloji çağı içerisinde olmamız, birçok farklı sektöründe doğmasını sağlamıştır. Bu farklı sektörlerden biri de, yazılım sektörüdür. Yazılımcı nasıl olunur sorusu, bu sektöre girmek isteyenler tarafından sıklıkla sorulmaktadır.

Yazılımcı nasıl olunur sorusu, son dönemin yükselen sektörü olan yazılıma girmek isteyen kişiler tarafından sorulan en popüler sorulardan biridir. Yazılımcı olan kişiler, sayılar ve kodlarla önemli derecede olan işlemler gerçekleştirmekte ve aynı anda birden fazla sektöre can damarı olmaktadırlar.

Yazılımcı Ne Demektir?

Yazılımcı olan kişiler, bilgisayar ortamında insanların günlük yaşantılarında ve çalışma hayatlarında kullanmakta oldukları programların yaratıcısı olan kişilerdir. Özel kodlar, programların detayları ve uygulamaları, var olan tüm teknolojik aletlerin kullanımları da daha uygun hale gelmektedir.

Yazılımcı olmak, sadece bilgisayar veya akıllı telefon ortamında bir şeyler üretmek değil, aynı zamanda çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşyalarda da insanların hayatlarını kolaylaştıracak yazılımlar ortaya çıkartmaktır.

Yazılımcı Nasıl Olunmaktadır?

Yazılımcı olmak isteyen bir kişinin uygulayabileceği birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yollar şu şekildedir:

  • Bilgisayar programcılığı gibi 2 yıllık ve yazılım alanında eğitim veren bir bölümden mezun olmak,
  • Bu 2 yıllık bölümden mezun olduktan sonra, DGS ile yazılım veya bilgisayar mühendisliğine geçiş yapmak,
  • Direkt 4 yıllık olan bilgisayar veya yazılım mühendisliğinden mezun olmak,
  • Yazılım alanında sevilen bir alanda var olan yazılım dillerini öğrenerek, kendini geliştirmek ve sektöre atılmak.

Nasıl yazılımcı olunur konusunda, yazılımcı olmak isteyen kişilerin izleyebilecekleri yol haritası bu şekilde olabilmektedir.

Yazılımcılar Ne Kadar Maaş Almaktadırlar?

Yazılımcılar, devlet içerisinde, özel sektörde ve freelancer olarak çalışabilme imkanına sahip olan bir meslek grubudur. Devlet içerisinde çalışmak isteyen kişiler, KPSS’ye girerek belli bir puan almaları gerekmektedir.

Kamu içerisinde yazılımcı olarak çalışan kişilerin maaşları, çalıştıkları devlet kurumu ve sahip oldukları kademeye göre değişkenlik göstermektedir. En düşük yazılımcı maaşı, 6.000₺’den başlayarak daha yüksek seviyelere çıkmaktadır.

Özel sektör içerisinde yeni başlayan bir yazılımcı maaşı ise, 3.000₺ ile 3.500₺ arasında değişkenlik göstererek, tecrübe ve kıdem kazandıkça bu miktar, daha da fazla olmaktadır.

Yazılımcı nasıl olunur? Güncel yazılımcı maaşları ne kadar? Yazılımcı olmak için hangi bölümlerden mezun olmak gereklidir? Bu yazımız dışında İtfaiyeci Nasıl Olunur? İtfaiyeci Maaşları Ne Kadar? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku