Yeni İhtiyaç Kredisi Faizleri

Yeni ihtiyaç kredisi faizleri nasıl oldu? 2021 yeni ve kampanyalı ihtiyaç kredileri hangi bankalarda daha avantajlı? İhtiyaç kredisi çekmek için neler gerekli?

Öncelikli olarak bu mevsimlerde, konut ve araç fiyatlarındaki düşmelerden kaynaklı ihtiyaç ve konut kredilerinde kampanyalar düzenliyorlar. Günümüzde kredi bazında en fazla, taşıt ve konut kredileri müşterilerin ilgi odağı olmuş durumda. Bunu fırsat bilen kredi veren kuruluş ve bankalar da, yeni kampanyalar ile daha fazla müşteriye sesini duyurmaya çalışıyor.

Faiz Oranları

Günümüzde kredi borcu olan kişilerin sayısı epey bir artış göstermiş durumda. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi İktisadi İşletmesi tarafından 2017 yılında araştırılması yapılan bazı istatistikler mevcuttur. Bunlara göz atacak olursak;

  • Bireysel Kredi veya Bireysel Kredi Borcunu Ödememiş Gerçek Kişi Sayısı:  Ocak – Ağustos 2018 = 897.932 kişi.
  • Bireysel Kredi veya Bireysel Kredi Borcunu Ödememiş Gerçek Kişi Sayısı:  Ocak – Ağustos 2019 = 912.223 kişi.
  • Değişme Oranı = %1.6

Kredi Çeşitleri

TBB Risk Merkezi tarafından oluşturulan raporda, göze en çok çaprak değişme oranı oluyor. Sadece 1 yıl süre sonunda, %1.6 daha fazla kişi kredi borcu ödemiyor. Kredi faizleri göz önünde tutulduğunda, bu durumun olağan olduğunu kanıksayabiliriz.  Her yıl borcunu ödemeyen 1 milyon kişi olduğunu düşünürsek, bu durum bankalar için oldukça sıkıcı bir hal alıyor. Hem borçların ödenmesi hem de yeni müşterilere ulaşmak amacıyla da, bahsedildiği üzere yeni kampanyalar yürütmeye başladılar. Bazı bankaların ihtiyaç kredisi adı altında yürüttükleri kampanyalara bir göz atalım.

  • Sonbahar Kredisi
  • Masrafsız Kredi
  • Dosya Masrafsız Kredi
  • Hesaplı Kredi
  • Kişiye Özel Faiz Oranlı Kredi

Yukarıda bahsi geçen kampanyalar, Türkiye’de yer edinmiş bankalardır. Dijital medyanın da getirdiği gelişmelerden dolayı, tek düze halinde kampanyalar düzenlenmemekte. Bu sebepten dolayı hem sektördeki yarıştan galip çıkmak hem de, daha fazla müşteriye ulaşmak amacıyla birçok kesinti artık bankaya ait oldu. Örnek verecek olursak; Havale – EFT transferleri yapılırken oluşan kesintiler, artık birçok banka tarafından karşılanır hale geldi. Aynı tutumu kredi borcu öderken, müşteriye de yapmaları gerekiyor. Daha önceki yıllarda uzun vadeli alınan krediyi, erken kapatmak bile daha fazla para ödemesine olanak sağlıyordu. Müşteri borcunu erken kapatmak isteyip, nakit ile ödeme işlemi yaparken; Erken feshetmesinden kaynaklı ödemediği vade ile ilgili hesaplamalar yapılıp borca tabii tutuluyordu. Artık bu olay da, tarihe karışacak gibi duruyor. Gerek müşterilerin memnuniyeti, gerekse de daha fazla satış yapmak amacıyla bankalar bu ödeme tutarlarında da indirime gitmeye çalışıyor. Kısa, orta ve uzun vadeli olarak ihtiyaç ( tüketici ) kredisi almak isteyen kişiler, kredi faiz oranları hesaplamalarını yaparak rahatlıkla kredi alabilirler. Hem dosya masrafından kurtulup, hem de daha uygun krediyi almanın tam mevsimi.

Yeni ihtiyaç kredisi faizleri ve yeni ihtiyaç kredisi kampanyalı bankalar hakkında bilgiler verdiğimiz bu yazı dışında Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler konusu da ilginizi çekebilir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku