Zeka Geliştirici Oyuncaklar (Her Yaş İçin)

Zeka geliştirici oyuncaklar listemizde 2,3,6 ve 11 yaş çocuklar için zeka geliştiren en popüler 10 oyuncak önerisini detaylı olarak sizlerle paylaştık. Yıllardır kullanılan oyuncaklar arasında en iyi 10 zeka geliştiren oyuncak listesini yararlı oyuncak isteyenler için hazırladık.

Çocuğu için zeka geliştiren oyuncak arayanlar yararlı oyuncak listesi oluşturmak için hazırlanabilirsiniz. Çocuğunuzun yaratıcılığını geliştirecek olan bu oyuncaklarla siz de oynarken zorlanabilirsiniz!

1. Zeka Küpü (Rubik)

Bütün renkleri aynı yere getirmek son derece karışık görünse de birçok kişi zeka küpüyle oynamak istediğinde önce sinir bozucu bir şekilde agresyon sergiler. Ama küpü oluşturmanın değeri paha biçilmezdir.

2. Lego Türevleri

Dünyadaki en renkli ve yaratıcılığı en çok geliştiren oyun olduğu iddia edilen legoya küçüğünüz harikalar yaratabilir. Tren, kamyon, robot ya da benzer daha birçok obje legolarla yapılabilir.

3. Oyuncak Satranç

Oyun oynayarak öğrenmeye meyilli bir çocuğunuz varsa, oyuncak satranç çeşitlerini kullanabilirsiniz. .çocuğunuza öğretirken yaratıcılığını ve zekasını geliştirmeyi de sağlayabilirsiniz.

4. Oyun Hamuru

El becerilerinin gelişmesi ve yaratıcılığı arttırıcı tasarımların ortaya çıkması için oyun hamurlarından yararlanabilirsiniz. Çocuğunuzu kendi gözetimizde olmak şartıyla oyun hamurlarıyla tanıştırabilirsiniz.

5. Ahşap Koordinasyon Oyunu

Pedagogların odalarında mutlaka bir modelini bulabileceğiniz zeka geliştiren oyuncak çeşitleri miniklerin el becerilerinin gelişmesini sağlar.

6. Puzzle

Çok büyük bir zeka küpü olmasını sağlamasa da konsantrasyon ve dikkati arttırdığı kesin. Puzzle yaşı ilerledikçe zorlaşan bir şekilde kullanılabilir.

7. Dama

Son derece yararlı bir oyun olan dama zeka gelişimine katkıda bulunmaktadır. Birçok oyunu bir arada oynayabileceğiniz dama kutuları evinizde mutlaka olmalıdır.

8. Tangram

18. Yy’da uzak doğuda keşfedilen Tangram geometrik biçimdeki parçaları birbirleriyle birleştirerek değişik parçalar oluşturmaya yarıyor. Genelde 5 üçgen, bir paralel kenar bir de kareden oluşan renkli şekiller vardır.

9. Mental Up

TUBİTAK tarafından geliştirilen Mental Up, konsantrasyon geliştirme oyunudur. Sözel ve sayısal olarak akıl geliştiren zeka oyunları olarak da dikkat çekmektedir. Ücretsiz sürümünü deneyerek her yaştan çocuk oynayabilir.

10. Soroban

Her yaştan insanın öğrenebileceği soroban ilkel bir abaküs sayılmaktadır. Alzheimer hastalığının tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. 3 yaşından itibaren oynanabilen bir oyundur.

Zeka geliştirici oyuncaklar konusunda aslında hepimizin bildiği ve en popüler olan her yaşan çocuk için zeka geliştirici oyuncakları listeledik.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku