Ziraat Bankası Bitkisel Üretim Kredileri

Ziraat Bankası tarafından sunulan bitkisel üretim kredileri bazı üretim kollarında hizmet veren, gerçek ya da tüzel kişi olan üreticilerin bu faaliyetleri neticesinde ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamak için verilen kredi türüdür. Üretim şekli başta tarla olmak üzere örtü altı, bahçe, su kültürü ve topraksız gibi çeşitlere ayrılan bu kredinin temel amacı üretim ve yatırım faaliyetlerinin finansmanını sağlamaktır.

Bitkisel üretim kredilerinin içeriğine bakıldığında bunlar arasında endüstri bitkileri, tahıllar, yağlı tohumlar, yumrulu bitkileri baklagiller, sertifikalı tohum işleme ve pazarlama, yem bitkileri, meyve yetiştiriciliği, tarla sebzeciliği, sera içerisinde sebze ve meyve yetiştiriciliği, mantar yetiştiriciliği, açık alanda serada ya da iç veya dış mekanda süs bitkisi yetiştiriciliği gibi faaliyetler yer alır.

Bitkisel Üretim Kredisi Özellikleri

İşletme ve yatırım kredileri olmak üzere iki farklı şekilde verilen bitkisel üretim kredileri bitkisel üretim kapsamında oluşan ihtiyaca göre şekillendirilir. Yani tohum, ilaç, gübre, nakliye, bakım onarım, demirbaş alımı, kira ya da sigorta gibi ihtiyaçlar varsa bunlar için işletme kredisinden yararlanılır.

Yatırım kredileri ise meyve bahçesi, soğuk hava deposu ve buna benzer alanların kurulması ya da satın alınması, sulama sistemi kurulması, yatırım yapılacak olan tarlanın alınması, işletme ihtiyaçları ile orantılı olacak şekilde rüzgar ya da biogaz enerjisi ile güneş enerjisi gibi faaliyetleri kapsar. Bu koşullar sağlandığı takdirde düşük faizli olan bitkisel üretim kredilerinden yararlanılabilir. Burada önemli olan nokta koşullar ile üretim yapılan konu arasında uyum olmasıdır.

Bitkisel Üretim Kredisi Gerekli Belgeler

Ziraat Bankası bitkisel üretim kredisi gerekli belgeler gerçek kişi ve tüzel kişi için farklılık gösterir. Gerçek kişilerden istenen belgeler arasında nüfus cüzdanı, çiftçi belgesi, tarımsal işletmeyi tevsik edici belgeler, krediye karşılık verilen teminata ilişkin belge ile bilanço esası çerçevesinde faaliyet gösteren işletmelerin son üç yılına ait gelir tablosu ve bilanço yer alır.

Tüzel kişiler için istenen belgeler ise bunlara ek olarak oda kayıt belgesi, vergi levhası, tüzel kişiliği temsil eden kişilerin bu yetkiyi ortaya koyan noter onaylı imza sirküleri, tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi, eğer tüzel kişilik yeni kurulduysa kuruluşa ya da son yıla ait bilanço ya da gelir tablosu şeklinde ifade edilir.

Belgelerin eksiksiz ve doğru bilgileri içerecek şekilde hazırlanması gerekir. Bitkisel üretim kredileri başvurusu için belge tesliminden sonra kısa süre içerisinde ilgili kişiye geri dönüş yapılır. Başvuru için en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmek yeterlidir.

Bu gönderiyi değerlendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Mesajları Oku